Američki napadi uništili iranske nuklearne objekte – Teheran ne popušta!

Američki napadi na iranske nuklearne objekte: Što se stvarno događa?

Jesu li američki napadi na iranske nuklearne lokacije zaista uništili kapacitete Teherana ili je sve to samo dimna zavjesa? Satelitske snimke i izjave iranskih dužnosnika bacaju novo svjetlo na ovu napetu situaciju.

Što su napadi izazvali?

Prema iranskoj vladi, američki napadi ozbiljno su oštetili nuklearne objekte u Fordu, Isfahanu i Natanzu. Satelitski snimci tvrtke Planet Labs PBC, analizirani od strane AP, pokazuju da iranske snage vjerojatno ispituju štetu i pokušavaju zaštititi objekte zatrpavanjem tunela. Kamioni i bageri primijećeni su na lokacijama, što je podiglo sumnju da je Iran možda prethodno uklonio obogaćeni uranij ili centrifuge prije udara.

Koliko je šteta stvarno velika?

Procjene obavještajnih službi sugeriraju da napadi nisu uništili iranski nuklearni program, već su ga samo unazadili za nekoliko mjeseci. Međutim, iranski dužnosnici tvrde da će nastaviti s obogaćivanjem uranija, tvrdeći da je to za miroljubive svrhe. Čelnik Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grossi izjavio je da su napadi izazvali ozbiljnu, ali ne potpunu štetu.

Diplomacija na klimavim nogama

Portparolka iranske vlade Fateme Mohadžerani izjavila je da ne očekuje da će se razgovori sa SAD uskoro nastaviti, jer odluka o nastavku pregovora još nije donesena. Zamjenik iranskog ministra vanjskih poslova Madžid Takhtravanchi poručio je da SAD moraju jasno obećati da neće izvoditi nove napade ako žele da se pregovori nastave.

Žrtve sukoba i tenzije rastu

Iranski pravosudni glasnogovornik Asgar Džahangir optužio je Izrael za ubojstvo iranskih civila, uključujući 38 djece i žena, dok grupa za ljudska prava sa sjedištem u Washingtonu procjenjuje da je najmanje 100 Iranaca ubijeno izraelskim napadima, a još 400 ranjeno.

Što slijedi?

Američki predsjednik Donald Trump izrazio je nezadovoljstvo i Iranom i Izraelom zbog kršenja dogovora o prekidu vatre. I dok se svijet pita hoće li sukob eskalirati ili će diplomacija prevladati, jasno je da je situacija na Bliskom istoku daleko od smirivanja.

Zaključak

Američki napadi ozbiljno su uzdrmali iranski nuklearni program, ali nisu ga uništili. Iran ostaje tvrdoglav na svom kursu, dok pregovori stoje u mjestu. Žrtve sukoba rastu, a svijet gleda u neizvjesnost. Hoće li hladni rat nuklearnih tenzija prerasti u nešto gore? Samo vrijeme će pokazati.

A vi? Što mislite – je li ovo početak kraja iranskog nuklearnog programa ili samo još jedna runda u beskrajnoj igri mačke i miša? Bacite komentar, da vidimo tko je za, a tko protiv!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)