Putin se naoružava, a Trump povlači poteze koji zbunjuju svijet!
Od kada je Donald Trump preuzeo dužnost predsjednika SAD u siječnju, svijet je primijetio jednu stvar: sankcije protiv Rusije zbog rata u Ukrajini su stale, pa čak su i neke ublažene! Je li to znak da Amerika popušta pod pritiskom ili je u pitanju neka druga igra?
Sankcije koje su nekada bile moćno oružje sada gube snagu
Analitičari tvrde da postojeće sankcije gube efekt. Zašto? Zato što su se pojavile nove lažne tvrtke koje usmjeravaju kritične komponente, poput računalnih čipova i vojne opreme, prema Rusiji. Ove komponente su ključne za rusku vojnu industriju, a Kremlj ih inače ne bi imao pristup.
Jedna od takvih firmi je HK GST Limited iz Hong Konga, osnovana prije samo devet mjeseci, koja reklamira čipove neophodne za ruske krstareće rakete, uključujući one koje su korištene u napadima na Kijev, gdje je poginulo deset civila.
Trumpova administracija: manje sankcija Rusiji, više sankcija Iranu i drugim zemljama
Za razliku od Bidenove administracije, koja je uvela tisuće sankcija Rusiji, Trumpova administracija je ove godine usporila uvođenje novih sankcija Rusiji. Zapravo, neke sankcije su čak i ukinute, kao što je slučaj s Karin Rotenberg, suprugom ruskog oligarha i prijatelja Putina.
Međutim, Trump nije stao sa sankcijama uopće – on je pojačao pritisak na Iran, međunarodni kazneni sud i kriminalne grupe. Ali kada je riječ o Rusiji, njegova politika je zbunjujuća i kontradiktorna.
Zašto je ovo problem?
Dok Rusija intenzivira svoje napade u Ukrajini, uključujući raketne i dron napade koji su odnijeli desetine života i nanijeli veliku štetu civilnoj infrastrukturi, Trumpova relativna neaktivnost i ublažavanje sankcija ostavljaju prostor Kremlju da iskoristi ovu priliku i ojača svoju poziciju na bojištu.
Kritičari s obje strane političkog spektra u SAD tvrde da Trumpova administracija potkopava napore Zapada da zaustavi rusku agresiju.
Kako sankcije funkcioniraju?
Elina Ribakova, ekonomistica, slikovito objašnjava: „Da bi sankcije funkcionirale, morate nastaviti trčati samo da biste ostali na mjestu.“ To znači da stalno morate uvoditi nove sankcije i pratiti zaobilazne puteve koje Rusija pronalazi. Ali Trumpova administracija je očito stala, što je omogućilo Rusiji da osnuje nove tvrtke i nastavi s nabavkom kritične tehnologije.
Što slijedi?
Dok se Trump povlači, Europska unija preuzima vodstvo u nametanju sankcija Rusiji, ali njihova ograničenja su i dalje manje sveobuhvatna u usporedbi s američkim.
Hoće li Trumpova politika dovesti do jačanja Putina i produženja rata u Ukrajini? Ili je ovo samo dio neke veće strategije?
U svakom slučaju, svijet gleda i čeka – a vi, što mislite o ovom čudnom igrokazu sankcija? Je li Trump zaista popustio Rusiji ili samo igra svoju igru? Bacite komentar, možda zajedno otkrijemo što se zaista događa!
Izvor: Kurir.rs, New York Times