Džejms Kameron i njegova oštra kritika ‘Oppenheimera’ – šta je Kristofer Nolan propustio?
Ako ste mislili da je film “Oppenheimer” Kristofera Nolana konačni sud o atomskoj bombi i njenim posljedicama, razmislite ponovo! Džejms Kameron, čovjek iza “Titanika” i “Avatara”, ne da na svoj način – on direktno udara tamo gdje boli.
Šta Kameron kaže?
Kameron, koji trenutno radi na filmu “Duhovi Hirošime” – adaptaciji knjige zasnovane na svjedočanstvima preživjelih atomske bombe iz augusta 1945. godine – otvoreno kritikuje Nolanov film zbog izbjegavanja prave teme: užasnih posljedica bombardovanja.
Dok “Oppenheimer” prati život tvorca atomske bombe, Dž. Roberta Oppenheimera, i osvojio je sedam Oskara, Kameron tvrdi da film samo površno dodiruje stvarnost. Postoji samo jedna kratka scena spaljenih tijela, ali to nije dovoljno. “Mislim da je Nolan izbjegao da se pozabavi pravom temom,” kaže Kameron.
Zašto je to važno?
Dve atomske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki ubile su između 129.000 i 226.000 ljudi. To nije samo historijska činjenica, to su ljudske tragedije koje su ostavile duboke ožiljke. Kameron smatra da je studio ili Nolan možda želio da izbjegne ovu temu jer je preteška, ali on sam želi da zaroniti u nju bez uljepšavanja.
Nolanova perspektiva
Kristofer Nolan je ranije objasnio da nije želio detaljno prikazati bombardovanje jer bi to odmaklo od ličnog doživljaja Oppenheimera. “Moj film nije dokumentarac, već tumačenje njegove perspektive,” rekao je Nolan. Ali Kameron smatra da je to izgovor za izbjegavanje suočavanja sa strašnim posljedicama.
Rivalstvo na filmskom nebu
Dok “Oppenheimer” i “Duhovi Hirošime” obje obrađuju istu temu, njihovi pristupi su potpuno različiti. Nolanov film je komercijalni hit sa preko 900 miliona dolara zarade, gledaju ga uglavnom muškarci, dok Kameron očekuje da njegov film neće imati velike prihode jer je tema preteška i apolitična.
Zašto nam treba Kameronov film?
Kameron je poznat po tome što ne bježi od teških tema i želi da publika vidi pravu cijenu atomske bombe – ne samo kroz oči tvorca, već i kroz oči žrtava. Njegova adaptacija knjige “Duhovi Hirošime” bazirana je na godinama forenzičke arheologije i intervjua sa preživjelima i njihovim porodicama.
Zaključak
Dok “Oppenheimer” slavi genija i njegovu kontroverznu kreaciju, Kameron nas podsjeća da ne smijemo zaboraviti one koji su platili najveću cijenu. Da li je Nolanov film samo glamurozan portret ili izbjegavanje stvarnosti? Kameron kaže – vrijeme je da se suočimo sa pravom istinom.
A vi? Da li mislite da je Nolan izbjegao tešku temu ili je Kameron previše oštar? Bacite komentar, neka se rasprava zapali kao atomska bomba na internetu!
Saznajte više o ovom sukobu filmskih titana i šta nas čeka u budućnosti kinematografije.