Beogradske blokade: Policija u pripravnosti, građani u sukobu sa državom

Beogradske blokade: Policija u pripravnosti, građani u sukobu sa državom

Beograd je već danima u znaku blokada saobraćajnica koje su organizovali studenti i građani nezadovoljni aktuelnom situacijom u zemlji. Policija je u stanju pripravnosti, spremna da primijeni sve zakonske mjere kako bi osigurala nesmetan tok saobraćaja i funkcionisanje vitalnih tačaka u gradu. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić jasno je poručio da će policija reagovati protiv svih koji krše zakon, uključujući podnošenje krivičnih i prekršajnih prijava.

Policija ne popušta: Privedeno 19 osoba

Tokom blokada u Beogradu privedeno je 19 osoba, od kojih su 16 privedeni zbog prekršaja, a tri zbog sumnje na krivična djela. Policija je osujetila pokušaje blokade ključnih mostova poput Brankovog mosta, a saobraćaj na većini glavnih saobraćajnica je prohodan, iako su neke lokacije povremeno blokirane. Ministar Dačić je naglasio da policija ne koristi prekomjernu silu osim u slučaju napada na pripadnike policije.

Građani i studenti ne odustaju

Građani, studenti, advokati, bajkeri i veterani nastavljaju sa protestima i blokadama, posebno u Beogradu. Advokatska komora je organizovala pravnu pomoć za uhapšene i privedene, dok se protesti održavaju već osam mjeseci širom Srbije. Demonstranti koriste takozvane mobilne blokade, pomjerajući se sa jedne raskrsnice na drugu čim policija interveniše.

Reakcije vlasti: Vučić i policija

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je sloboda okupljanja dozvoljena u granicama zakona, ali je istovremeno pohvalio profesionalno djelovanje policije u uklanjanju blokada sa minimalnom upotrebom sile. Vučić je kritikovao medije koje, kako tvrdi, stvaraju ludačke emocije i pozvao građane da poštuju zakon i institucije.

Direktor policije Dragan Vasiljević naglasio je da policija neće tolerisati nasilje i prijetnje pripadnicima policije, uključujući one na društvenim mrežama. Policija je, kako kaže, bila maksimalno tolerantna, ali neće dozvoliti narušavanje javnog reda i bezbjednosti.

Pravni i društveni aspekti

Advokat Nikola Lakić oštro je kritikovao Više javno tužilaštvo u Beogradu, tvrdeći da je pod direktnom kontrolom režima i da služi za obračun sa političkim neistomišljenicima. On je osudio brutalnost policije nad demonstrantima i upozorio da će represija samo ojačati otpor građana.

Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava pozvala je vlasti Srbije da poštuju slobodu izražavanja i mirnog okupljanja, te da pokažu uzdržanost u postupanju prema demonstrantima.

Šta se dešava na ulicama?

Protesti i blokade traju već nekoliko dana, sa povremenim sukobima između policije i demonstranata. Policija koristi različite mjere prinude, od upozorenja do fizičke sile, ali uglavnom nastoji da rastera okupljene bez eskalacije nasilja. Međutim, ima izvještaja o povredama demonstranata, uključujući studenta koji je zadobio teške tjelesne povrede.

Zaključak: Grad na ivici strpljenja

Beograd, grad sa oko dva miliona stanovnika, ne može dozvoliti da ga mala grupa ljudi blokira i ugrožava normalan život građana. Država je odlučna da život u gradu funkcioniše normalno, ali građani i studenti ne odustaju od svojih zahtjeva i nastavljaju sa protestima. Sukob između vlasti i građana dostiže vrhunac, a pitanje je koliko dugo će Beograd moći da izdrži ovu tenziju.

Ako ste mislili da su blokade samo dosadna gužva u saobraćaju, razmislite ponovo! Ovo je prava drama na ulicama, sa policijom koja ne popušta i građanima koji ne odustaju. A vi, šta mislite – ko će na kraju izaći kao pobjednik? Bacite komentar, da vidimo ko je za koga!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *