Alarmantni napadi na novinare u Srbiji: Država šuti dok nasilje eskalira

Šokantni podaci o napadima na novinare u Srbiji!

Prvih šest mjeseci ove godine donijelo je jezive brojke: čak 100 slučajeva ugrožavanja novinara, što je za 41 više nego u istom periodu prošle godine! Udruženje novinara Srbije (UNS) zvoni na uzbunu – ovo je najgori rezultat u posljednjih pet godina.

Fizički napadi? Toliko ih je da je to hitna vijest!

Zamislite, 20 fizičkih napada na novinare samo u pola godine! To je 17 više nego prošle godine. Neki od tih napada dogodili su se pred očima policije, koja nije reagovala! Da li je moguće da su čak i pripadnici policije uključeni u neke od ovih napada? UNS sumnja da jeste.

Otkazi i cenzura – medijska sloboda na rubu provalije

Ove godine otpušteno je 17 novinara i novinarki koji su podržali studentske proteste ili se usprotivili uređivačkoj politici svojih medijskih kuća. Pokušaj cenzure zabilježen je, ali nije doveo do raskida ugovora o radu. Prošle godine nije bilo policijskih zadržavanja novinara, a ove godine ih je čak pet.

Pritisci, ometanja rada, prisluškivanja – sve je to postalo svakodnevica

Zabilježeno je osam slučajeva onemogućavanja rada, šest pritisaka i 16 ometanja rada novinara. Jedan od najšokantnijih slučajeva je pokušaj prisluškivanja novinarke BIRN-a i javno dijeljenje ličnih podataka novinara RTS-a.

Lažne vijesti i sistemski teror

Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara u Srbiji poziva nadležne institucije da spriječe širenje lažnih i uznemirujućih vijesti. Novinari i urednici N1, Nove S i TV United Media izloženi su stalnim napadima, prijetnjama i optužbama za terorizam – što je, kako kažu, sistemski teror države prema slobodi medija.

Vučić i Vučević: Reakcije koje zvuče kao iz bajke

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i njegov savjetnik Miloš Vučević osudili su napade na novinare, posebno na Anju Vesović iz Informera. Vučević je nazvao napadače „kukavicama“ i „neljudima“ koji napadaju žene, dok je Vučić zatražio odgovornost za one koji vrijeđaju novinare. Ali, da li je to dovoljno kada se napadi dešavaju pred policijom koja ne reaguje?

Studentski protesti i medijski rat

Uoči studentskih protesta, Vučić je najavio mogući početak nasilja, dok su njegovi mediji prozivali studente kao „blokadere“, „teroriste“ i „fašiste“. U isto vrijeme, Vučićevi pristaše organizuju skupove ispred Skupštine Srbije, dok se policija pojačano raspoređuje u Beogradu.

Šta se dešava sa slobodom medija u Srbiji?

Dok broj napada na novinare raste, a država šuti ili se oglašava samo praznim osudama, sloboda medija u Srbiji je na udaru kao nikada do sada. Hoće li neko konačno stati na put ovom nasilju ili ćemo gledati kako se novinari pretvaraju u mete?

Ako imate neki svoj stav ili ste vidjeli nešto što treba podijeliti, slobodno bacite komentar. Neka se čuje glas razuma u ovom haosu!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *