Kraj Ere Jednog Centa u Americi: Da Li Nas Čeka Skupo Zaokruživanje?

Američki Jedan Cent Ide u Historiju – Ali Po Koju Cijenu?

Jeste li znali da će uskoro u Americi kovanica od jednog centa postati stvar prošlosti? Da, dobro ste pročitali! Američka vlada planira prestati proizvoditi ovu kovanicu početkom naredne godine. Ali, prije nego što počnete slaviti zbog manje sitnog novca u džepu, sačekajte da čujete koliko će nas to koštati!

Zašto se ukida jedan cent?

Proizvodnja jednog centa košta oko 3,69 centi, što znači da SAD zapravo gube novac na svakoj kovanici koju proizvedu. Prošle godine, Ministarstvo finansija izgubilo je čak 85,3 miliona dolara zbog razlike između nominalne vrijednosti i troškova proizvodnje ove kovanice. Dakle, ukidanje jednog centa je logičan potez sa finansijske strane.

Ali, šta je sa potrošačima?

Istraživanje Federalne rezerve u Richmondu pokazalo je da će ukidanje jednog centa dovesti do zaokruživanja cijena u gotovinskim transakcijama na najbližu kovanicu od pet centi. Ovo zaokruživanje, poznato kao “porez zaokruživanja”, moglo bi koštati američke potrošače oko 6 miliona dolara godišnje! Da, dobro ste pročitali – šest miliona dolara koje će potrošači izgubiti samo zato što nema više jednog centa.

A šta ako se ukine i kovanica od pet centi?

Ekonomisti su takođe razmatrali scenario ukidanja i kovanice od pet centi. Rezultat? Potrošači bi mogli izgubiti čak 56 miliona dolara godišnje zbog zaokruživanja. Dakle, ukidanje sitnog novca nije samo pitanje uštede za državu, već i potencijalni finansijski udarac za obične ljude.

Kako je sprovedeno istraživanje?

Studija je pratila stvarna plaćanja potrošača u periodu od 29. septembra do 2. novembra jedne godine, prateći kako bi se promjene u kovanicama odrazile na svakodnevne transakcije. Rezultati su jasni – iako država štedi na proizvodnji, potrošači će plaćati više zbog zaokruživanja.

Šta to znači za nas?

Ukoliko se ovaj plan sprovede, gotovina će postati skuplja za obične ljude. Svaki put kada platite gotovinom, račun će se zaokruživati na najbližu vrijednost od pet centi, što znači da ćete često plaćati više nego što je stvarna cijena proizvoda. Digitalna plaćanja neće biti pogođena, ali za one koji i dalje koriste keš, ovo je loša vijest.

Da li je ovo kraj sitnog novca kakvog poznajemo?

Izgleda da jeste. Američki primjer može biti signal i drugim zemljama da razmotre slične poteze. Ali, prije nego što se radujemo zbog manje sitnog novca u novčaniku, zapitajmo se – da li je ovo zaista u interesu potrošača ili samo još jedan način da nas nateraju da plaćamo više?

Zaključak

Ukidanje kovanice od jednog centa u Americi je ekonomski opravdano sa stanovišta države, ali sa druge strane, potrošači će platiti cijenu kroz zaokruživanje računa. Šest miliona dolara godišnje je samo početak, a ako se ukine i kovanica od pet centi, šteta će biti još veća.

Pa, šta vi mislite? Da li je vrijeme da se oprostimo od jednog centa ili je ovo samo još jedan trik da nam izvuku novac iz džepa? Podijelite svoje mišljenje, možda zajedno otkrijemo da li je ovo kraj sitnog novca ili početak skupljih računa!

I ne zaboravite, sljedeći put kada vam neko ponudi sitniš, možda će to biti prava rijetkost! 😉

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *