Od Afganistana do Irana: Američke intervencije na Bliskom istoku – historija katastrofa i haosa

Američke intervencije na Bliskom istoku: Od Afganistana do Irana – historija katastrofa i haosa

Bliski istok stoljećima je bio žarište sukoba, a američke intervencije u ovom regionu ostavile su duboke ožiljke i izazvale haos koji traje decenijama. Od hladnoratovskog sukoba u Afganistanu, preko državnog udara u Iranu, do invazija na Irak i Afganistan, američka politika u regiji često je bila katastrofalna, a posljedice tragične.

Trampova kritika i stvarnost intervencija Američki predsjednik Donald Tramp tokom svoje administracije oštro je kritikovao intervencionističku politiku svojih prethodnika, nazivajući ih “graditeljima nacija” koji su uništili više nacija nego što su ih izgradili. Ipak, samo mjesec dana nakon njegovih izjava, SAD su izvele napad na tri nuklearna postrojenja u Iranu, ulazeći u još jedan sukob sa ovom zemljom. Tramp je izjavio da je cilj bio uništiti iranske nuklearne ambicije i prekinuti prijetnju koju Iran predstavlja kao vodeći svjetski sponzor terorizma.

Historijski korijeni američkog intervencionizma Profesor Favaz Gerges sa Londonske škole ekonomije ističe da je američki intervencionizam na Bliskom istoku konstanta još od kraja 1940-ih. Jedan od ključnih događaja bio je državni udar u Iranu 1953. godine, kada je CIA, uz podršku Velike Britanije, svrgnula demokratski izabranog premijera Muhameda Mosadeka, koji je pokušao nacionalizovati iransku naftu. Na njegovo mjesto postavljen je brutalni diktator, šah Muhamed Reza Pahlavi, što je ostavilo dubok trag i podstaklo antiameričke sentimenta u Iranu.

Avganistan i hladni rat Sovjetska invazija Avganistana 1979. godine pokrenula je desetogodišnji rat u kojem su SAD podržavale mudžahedine, islamističke ekstremiste, oružjem i novcem, u pokušaju da oslabe Sovjetski Savez. Operacija Ciklon, najveća tajna operacija CIA-e, imala je za cilj da Sovjete zaglavi u Avganistanu, slično kao što su Amerikanci kasnije iskusili u Vijetnamu. Nakon povlačenja sovjetskih trupa, Avganistan je upao u građanski rat, iz kojeg su iznikli talibani i Al Kaida, koji su kasnije planirali napade 11. septembra 2001. godine.

Invazije na Irak i Avganistan Nakon napada 11. septembra, SAD su pokrenule invaziju na Avganistan 2001. godine sa ciljem svrgavanja talibana i uništenja Al Kaide. Iako su brzo zauzeli Kabul, rat je trajao decenijama, sa stalnim talibanskim napadima i velikim gubicima. Povlačenje američkih trupa 2021. godine dovelo je do brzog pada Kabula i povratka talibana na vlast, što je izazvalo međunarodnu osudu i haos.

Invazija na Irak 2003. godine, opravdana tvrdnjama o postojanju oružja za masovno uništenje, pokazala se kao katastrofa. Zemlja je potonula u haos, sa desetinama hiljada mrtvih civila, jačanjem džihadističkog nasilja i nastankom Islamske države. Broj poginulih civila procjenjuje se između 150.000 i 600.000, dok je američka intervencija ostavila Irak duboko podijeljenim i nestabilnim.

Posljedice i kritike Profesor Valid Hazbun sa Univerziteta u Alabami smatra da su američke intervencije uglavnom bile pokušaji uspostavljanja ravnoteže moći u regionu, ali su često dovele do suprotnog efekta – destabilizacije i dugotrajnih sukoba. Pod Clintonovom administracijom, američka politika se fokusirala na kreiranje sigurnosne arhitekture koja bi služila američkim interesima, uključujući podršku Izraelu i sankcije Iranu i Iraku.

Zaključak: Da li je američki intervencionizam na Bliskom istoku propao? Historija pokazuje da su američke intervencije na Bliskom istoku uglavnom završavale katastrofama, haosom i dugotrajnim sukobima. Umjesto da donesu stabilnost i demokratiju, one su često podsticale mržnju, ekstremizam i nestabilnost. Dok Tramp kritikuje prošle politike, aktuelni događaji pokazuju da intervencionizam i dalje traje, sa novim sukobima i tenzijama.

Ako ste mislili da je Amerika naučila lekciju, razmislite ponovo! Bliski istok i dalje gori, a američka politika izgleda kao da je zaglavljena u začaranom krugu grešaka. Ko je sljedeći na listi za “izgradnju nacije”? Ili je vrijeme da Amerika konačno prestane da se miješa tamo gdje joj nije mjesto?

A vi, šta mislite? Da li je američki intervencionizam na Bliskom istoku ikada imao smisla, ili je to samo serija katastrofa? Bacite komentar, zapalite diskusiju, ili samo podijelite ovaj tekst sa prijateljima da vidimo ko još misli da je ovo potpuni haos!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *