Genetska revolucija ili opasna igra?
Zamislite svijet u kojem bebe mogu biti začete sa genetskim materijalom ne samo dvoje, već TROJE ljudi! Da, dobro ste pročitali! U Velikoj Britaniji rođeno je osam beba zahvaljujući revolucionarnoj metodi koja kombinuje DNK majke, oca i male količine genetskog materijala od treće žene – donatorice zdravih mitohondrija. Ova metoda, koja je legalna već deset godina, obećava spriječiti smrtonosne nasljedne mitohondrijske bolesti koje su do sada uništavale živote beba i njihovih porodica.
Mitohondrije – sićušni heroji naših ćelija
Mitohondrije su male strukture u ćelijama koje proizvode energiju neophodnu za život. Kada su mitohondrije bolesne, tijelo ne može funkcionisati kako treba – može doći do oštećenja mozga, srca, mišića, pa čak i smrti beba u prvim danima života. Oko 1 od 5.000 beba rađa se sa ovim poremećajima, a do sada nije postojao lijek.
Kako funkcioniše ova genetska magija?
Metoda koristi jajnu ćeliju majke i spermatozoid oca, ali mitohondrije dolaze iz jajne ćelije zdrave donatorice. Tako bebe dobijaju oko 0,1% DNK od treće osobe. Ova promjena se prenosi na buduće generacije, što znači da je ovo trajna genetska modifikacija. Do sada je u centru za fertilitet u Njukaslu rođeno osam beba ovom metodom, a sve su zdrave i bez znakova mitohondrijske bolesti.
Nada za porodice koje su izgubile djecu
Mnoge porodice koje su izgubile djecu zbog ovih bolesti sada imaju nadu. Majke beba rođenih ovom metodom opisuju radost i zahvalnost, jer su konačno dobile zdravu djecu. Iako su neki slučajevi epilepsije i srčanih poremećaja zabilježeni, stručnjaci smatraju da nisu povezani sa ovom metodom.
Ali, da li je sve tako sjajno?
Naravno, postoje pitanja i zabrinutosti. Da li nezdrave mitohondrije mogu preživjeti i prenijeti bolest? Za sada, u pet slučajeva nisu otkrivene nezdrave mitohondrije, dok je u tri slučaja bilo 5-20% nezdravih mitohondrija, što je ispod praga za bolest. Potrebna su dodatna istraživanja da bi se razumjeli svi rizici i unaprijedili rezultati.
Kontroverze i etičke dileme
Ova metoda je prva takve vrste u svijetu koja je legalizirana, ali je izazvala kontroverze. Kritičari strahuju da bi ovo mogao biti prvi korak ka stvaranju genetski modificiranih, dizajnerskih beba. Ipak, naučnici tvrde da je ovo jedino mjesto gdje je takva metoda mogla biti sprovedena zbog vrhunske nauke, zakona i podrške nacionalne zdravstvene službe.
Zaključak: Genetska revolucija ili genetska lutrija?
Ova metoda donosi nadu porodicama koje su godinama patile zbog nasljednih bolesti. Osam beba rođenih ovom metodom su dokaz da je moguće spriječiti ove bolesti. Ali, kao i sa svakom novom tehnologijom, treba biti oprezan, pratiti rezultate i nastaviti istraživanja. Da li je ovo početak nove ere u medicini ili opasna genetska lutrija? Vrijeme će pokazati.
A vi? Da li biste se usudili da vaše dijete ima DNK TROJE ljudi? Ili vam je ovo previše naučne fantastike? Bacite komentar, neka počne debata!