Sjećate li se vremena kada ste na plažu mogli samo raširiti peškir i uživati? E pa, dobrodošli u 2024. godinu, gdje je ležaljka na plaži postala statusni simbol, a ne samo mjesto za sunčanje! Nekada je bio dovoljan peškir, a danas je iznajmljivanje ležaljke gotovo društvena sramota ako nemate onu savršenu, tvrdu plastičnu stolicu prekrivenu platnom, pod pravim uglom, sa ohlađenim koktelom u ruci i Instagram slikom vrijednom divljenja. Ako ste na plaži bez ležaljke, gotovo ste turistički izopćenik!
Cijene? Pripremite se da vam se zavrti u glavi! Na Svetom Stefanu u Crnoj Gori, dnevna renta ležaljke je oko 10 eura, u Sen Tropeu i Niki Biču oko 20 eura, a na Mikonosu i Dubai Palm Džumeiri čak i do 50 eura dnevno! Hrvatska nije daleko iza sa cijenama od 30 do 50 eura, a ponekad i više. I nije samo cijena problem – borba za dobru poziciju na plaži dovodi do fizičkih sukoba u Italiji i Španiji, digitalnih sabotaža u turskim hotelima i opće tenzije među turistima.
Ali nije sve tako crno! U Albaniji, na primjer, ležaljke su često besplatne, u Bugarskoj koštaju oko 5 do 10 eura, a u Portugalu 10 do 15 eura dnevno. Na Baliju su ležaljke uključene u cijenu koktela.
Sve je to dio veće promjene – od početka 2000-ih, sa rastom digitalne kulture i turizma, običan peškir je izgubio bitku. Danas je ležaljka kao balkon u glavnoj gradskoj promenadi – pokazuje ko ste, koliko vrijedi vaš odmor i gdje ste na društvenoj ljestvici. Što ste bliže moru, to ste viši na toj ljestvici. A ako mislite da je to kraj, zaboravite – sada je u modi vječna potraga za besplatnim tušem!
Dakle, sljedeći put kada planirate odmor, zapitajte se – koliko ćete potrošiti na ležaljku, a ne na smještaj! Jer u ovoj igri, ne pobjeđuju najbogatiji, već oni koji igraju unaprijed. A vi? Jeste li već spremni platiti za svoj status na plaži ili ćete ostati na peškiru kao pravi turistički izopćenik? Podijelite svoje iskustvo, možda zajedno pronađemo spas od ove ležaljka ludnice!