Beogradska berza u vrtlogu: blagi optimizam ili tiha panika?

Beogradska berza u julu pokazuje znakove života, ali da li je to stvarni optimizam ili samo maska za tihu paniku? Indeks Belexsentiment porastao je treći mjesec zaredom i sada iznosi 111,81 poena, što navodno ukazuje na blagi optimizam investitora. Ali, pogledajmo malo dublje.

Inflacija u Srbiji usporila je na 3,8% u maju, što je bolje nego prethodnih 4%, a industrijska proizvodnja u periodu januar-maj porasla je za 2,5%. Domaći berzanski indeksi u prvoj polovini godine zabilježili su pozitivne rezultate: Belex15 je skočio za 3,5%, a Belexline čak za 10,3%. Ali, da li je to dovoljno za slavlje?

Promet na berzi u junu iznosio je oko 260 miliona dinara, što je solidno povećanje u odnosu na maj, ali i dalje daleko ispod prosjeka posljednjih godinu dana. Najviše se trgovalo akcijama Dunav osiguranja, Energoprojekta i Messer Tehnogasa. Veći dio prometa činile su državne obveznice, što može značiti da investitori i dalje traže sigurnost, a ne rizik.

Na međunarodnom planu, američki S&P indeks porastao je za 5% u junu, a japanski Nikkei za 6,6%. U prvom polugodištu, S&P je skočio za 5,5%, njemački DAX za 20,1%, dok je japanski Nikkei jedva porastao za 1,5%. Ovaj rast podržali su dobri kvartalni izvještaji, smanjenje inflacije i stabilizacija cijena nafte, ali i jačanje eura u odnosu na dolar za 13,8% od početka godine.

Evropska centralna banka u junu je osmi put u posljednjih godinu dana snizila kamatne stope, ali predsjednica Lagard je nagovijestila kraj ciklusa ublažavanja monetarne politike. Narodna banka Srbije u junu zadržala je referentnu kamatnu stopu na 5,75%, dok su depozitne i kreditne kamate ostale nepromijenjene. Odluka je donesena zbog neizvjesnosti izazvane protekcionističkim mjerama i njihovim utjecajem na inflaciju i privredni rast.

No, evo gdje stvari postaju zanimljive: drugi članak izvještava da je promet na Beogradskoj berzi 3. jula bio samo 2,7 miliona dinara, a oba indeksa su pala – Belex15 za 0,04%, a Belexline za 0,02%. Zlatarplast je bio najveći dobitnik sa rastom akcija od 5,38%, dok je Dunav osiguranje, koje je u junu bilo najtrgovanije, palo za 0,45%. Ovo baca sjenu na onaj „blagi optimizam“ iz prvog članka.

Dakle, da li je Beogradska berza zaista u usponu ili je to samo privid? Vjeruju li investitori u stabilnost ili se samo igraju na sigurno sa državnim obveznicama? I zašto se promet naglo smanjio početkom jula? Sve su to pitanja koja ostaju bez jasnih odgovora, ali jedno je sigurno – situacija na berzi je daleko od bajne.

Ako ste mislili da je investiranje u Srbiji lak posao, razmislite ponovo. Berza je kao vožnja na ringišpilu – malo gore, malo dole, a na kraju se pitamo gdje smo zapravo sletjeli. A vi, šta mislite? Da li je ovo pravi trenutak za kupovinu ili je bolje sačekati da se magla raziđe? Bacite komentar, možda zajedno razjasnimo ovu berzansku zagonetku!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *