Bulj i ‘Za dom spremni’: Skandal u Parlamentu ili politička provokacija?

Bulj i ‘Za dom spremni’: Skandal u Parlamentu ili politička provokacija?

Zamislite scenu: zastupnik Miro Bulj u hrvatskom Parlamentu završava svoj govor pozdravom “Za dom spremni” (ZDS) i odmah izaziva buru reakcija. Predsjednik Parlamenta Gordan Jandroković ga upozorava da ne provocira, jer taj pozdrav nosi dvostruku konotaciju – jedna je vezana za NDH i neprihvatljiva je, a druga za Domovinski rat i HOS, gdje je prihvatljiv. Ali Bulj nije Thompson, nije ustaša, kaže Jandroković, i ovim potezom samo šteti Parlamentu i Hrvatskoj.

U međuvremenu, Tomislav Josić iz Domovinskog pokreta proziva Milorada Pupovca zbog šutnje na srpske pjesme koje vrijeđaju Hrvatsku, dok Pupovac kritizira pozdrav ZDS. Ova politička igra oko simbola i pjesama samo dodatno razdvaja društvo.

Na drugoj strani, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić komentira koncert Marka Perkovića Thompsona u Zagrebu, tvrdeći da nije bilo pola milijuna ljudi, nego oko 200.000, i da je koncert bio promocija ustaštva i antisrpske politike. Vučić upozorava na rastući šovinizam u regiji, posebno u Hrvatskoj.

Sve ovo pokazuje koliko su simboli i riječi u ovom dijelu Europe eksplozivni. “Za dom spremni” nije samo pozdrav, to je politički barut koji pali strasti i otvara stare rane. Dok jedni vide u njemu znak domoljublja i sjećanja na Domovinski rat, drugi ga vide kao podsjetnik na mračnu prošlost i fašističku NDH.

Zašto se Bulj odlučio na ovakav potez? Je li to iskrena želja da oda počast braniteljima ili je to jeftina politička provokacija za skupljanje bodova? Jandroković smatra ovo potonje, ali Bulj i njegovi pristaše tvrde da je riječ o legitimnom izrazu patriotizma.

S druge strane, Vučićeve optužbe o koncertu i šovinizmu dodatno zaoštravaju odnose između Hrvatske i Srbije, podsjećajući nas da su rane iz devedesetih još uvijek otvorene i da se političke tenzije lako mogu prenijeti i na kulturne događaje.

Ova saga oko “Za dom spremni” i Thompsona nije samo lokalni problem Hrvatske, već regionalni fenomen koji pokazuje koliko je teško pomiriti se s prošlošću i kako simboli mogu biti oruđe politike i podjela.

Ako mislite da je ovo samo još jedna politička prepirka, razmislite opet. Ovdje se radi o identitetu, sjećanju i budućnosti cijele regije. A vi, dragi čitatelji, šta mislite? Je li pozdrav “Za dom spremni” samo povijesni simbol ili opasna provokacija? Bacite komentar, možda baš vi imate odgovor koji će smiriti ovu vatru ili je dodatno rasplamsati!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *