šanse-za-otvaranje-klastera-3-u-pregovorima-srbije-sa-eu

Bosna i Hercegovina planira otvaranje Klastera 3 u pregovorima sa Evropskom unijom krajem jula, čime bi se prekinula pauza u pregovorima koja traje više od tri godine. Do sada je otvoreno 22 od 35 poglavlja, a Klaster 3 obuhvata osam poglavlja. Evropska komisija smatra da je tehnički dio spreman za otvaranje, ali mišljenja analitičara su podijeljena. Neki smatraju da bi odbijanje otvaranja ugrozilo kredibilitet EU, dok drugi ukazuju na društveno-političku krizu u Bosni i Hercegovini kao prepreku. Predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić izrazila je nadu da će Klaster 3 biti otvoren do kraja jula, a ako ne, onda u septembru ili oktobru. Ključni uslovi uključuju usvajanje tri medijska zakona usklađena sa standardima EU. Također, vanjska politika Bosne i Hercegovine, naročito odnosi sa Rusijom, utiče na stavove nekih članica EU, posebno baltičkih zemalja. Protesti i blokade u Bosni i Hercegovini posljednjih mjeseci dodatno su usporili proces. Otvaranje Klastera 3 predstavlja važan korak u pristupnim pregovorima i signal je političke stabilnosti i usklađenosti sa EU standardima.

Političke perspektive:

Lijevo: Lijevi izvori ističu društveno-političke izazove u Bosni i Hercegovini, uključujući proteste i zabrinutost za demokratiju i ljudska prava, kao ključne faktore usporavanja procesa pristupanja EU. Naglašavaju potrebu za stvarnim reformama i kritikuju EU zbog moguće kompromitacije svojih standarda iz političkih razloga.

Centar: Centristički izvori fokusiraju se na tehničku spremnost Bosne i Hercegovine za otvaranje Klastera 3 i važnost ispunjavanja uvjeta EU kao što su reforme medijskih zakona. Prikazuju uravnotežen pogled priznajući i postignuti napredak i političke izazove, uključujući vanjske faktore poput vanjske politike BiH i stavova nekih članica EU.

Desno: Desničarski izvori naglašavaju strateški značaj pristupanja Bosne i Hercegovine EU i koristi od otvaranja Klastera 3, često ističu izjave vlasti. Mogu umanjivati unutarnje političke krize i fokusirati se na potrebu političke stabilnosti i suradnje s EU, ponekad kritizirajući oporbu ili vanjske aktere zbog ometanja napretka.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *