Kina i SAD u trgovinskom ratu: Ko će prvi popustiti?

Kina i SAD u trgovinskom ratu: Ko će prvi popustiti?

Dobrodošli u najnoviju epizodu globalnog trgovinskog haosa! Kina je jasno rekla NE bilo kakvim trgovinskim sporazumima sa SAD-om koji bi išli na štetu njenih interesa. Ministarstvo trgovine Kine najavilo je odlučne kontramjere ako SAD nastavi sa svojim jednostranim i maltretirajućim carinskim politikama.

Kina ne popušta

Kina je u svom saopćenju oštro osudila jednostrane poteze SAD-a i poručila da neće prihvatiti bilo kakve sporazume koji bi ugrozili njene legitimne interese. Ako SAD nastavi sa pritiscima i carinama, Kina će odgovoriti odlučno i bez oklevanja. Ovo nije samo diplomatska retorika – ovo je rat riječima i djelima u trgovinskoj areni.

Tramp prekida pregovore sa Kanadom

U međuvremenu, američki predsjednik Donald Tramp je eksplodirao na društvenim mrežama, najavljujući prekid svih trgovinskih pregovora sa Kanadom zbog uvođenja poreza na digitalne tehnološke kompanije. Tramp je Kanadu nazvao direktnim napadačem na SAD i zaprijetio uvođenjem carina u narednih sedam dana. Ovo je još jedan udarac na već napetu trgovinsku scenu između SAD i njihovih partnera.

EU i SAD na ivici trgovinskog sukoba

Evropska unija se nalazi pod pritiskom da brzo donese odluku o trgovinskom sporazumu sa SAD-om. Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je potvrdila da je EU dobila novi američki prijedlog, ali da je spremna i za oštar odgovor ako sporazum ne bude zadovoljavajući. Tramp je prijetnjom uvođenja carina od 50% na svu robu iz EU do 9. jula dodatno zaoštrio situaciju.

Šta se dešava sa tržištima?

Iako su trgovinski ratovi u punom jeku, Volstrit je iznenađujuće zabilježio nove rekorde. Indeksi S&P 500 i Nasdaq su dostigli nove vrhunce, uprkos trgovinskim tenzijama i prijetnjama carinama. Investitori su optimistični zbog mogućih trgovinskih sporazuma sa desetak glavnih partnera SAD-a, uključujući i Kinu, što je donekle ublažilo strahove od eskalacije sukoba.

Ko je na gubitku?

Ovaj trgovinski rat nije samo igra moći između velikih sila. On direktno pogađa potrošače, proizvođače i ekonomije širom svijeta. Carine povećavaju cijenu robe, usporavaju trgovinu i stvaraju nesigurnost na tržištima. Ako se situacija ne smiri, posljedice mogu biti katastrofalne za globalnu ekonomiju.

Zaključak

Kina i SAD su zaglavljeni u začaranom krugu prijetnji i kontramjera. Dok Tramp prekida pregovore sa Kanadom i prijeti carinama EU, Kina se ne da i najavljuje odlučne mjere zaštite svojih interesa. Volstrit se trudi ostati optimističan, ali pitanje je koliko dugo će tržišta moći ignorisati ovu trgovinsku dramu.

Hoće li trgovinski rat prerasti u nešto mnogo gore? Ili će se velike sile konačno dogovoriti i spasiti globalnu ekonomiju? Pišite nam vaše mišljenje – možda baš vi imate recept za mir u ovom haosu! Ili bar dobar vic o carinama.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *