Koliko košta kafa na Islandu? Prvi Starbucks u Reykjaviku i skupi užitak nordijske kafe

Islandska kafa je poseban svijet, a sada je stigao i prvi Starbucks u Reykjaviku, glavnom gradu ove ledene zemlje. Da, dobro ste pročitali – Starbucks, ta američka mega-kafeterija, konačno je otvorila vrata na Islandu, i to u gradu poznatom po svojoj jedinstvenoj prirodi, kulturi i, naravno, skupim cijenama. Ali koliko zapravo košta kafa na Islandu? Pripremite se, jer cijene će vas možda šokirati.

Island je zemlja kontrasta – od vatrenih gejzira do ledenih glečera, od mirnih plaža crnog pijeska do plave lagune. Sa oko 370.000 stanovnika, od kojih je srpska zajednica oko 2.000 i brzo raste, ovaj nordijski raj privlači turiste iz cijelog svijeta. Ljubav prema kafi duboko je ukorijenjena u kulturi, slično kao i na Balkanu, gdje je kafa ritual i način života.

Prvi Starbucks u Reykjaviku otvoren je nedavno i odmah je izazvao pravu pomamu. Na otvaranju je bilo krcato, a turisti su činili većinu posjetilaca. Ljupka, naša sagovornica i profesorica srpskog jezika koja već tri godine živi na Islandu, uporedila je cijene u Starbucksu i lokalnim kafićima. Najjeftiniji espreso košta oko 600 islandska kruna, što je oko 6 eura. Zvuči skupo? Pa jeste, ali to je standard na Islandu gdje je prosječna plata oko 4.000 eura.

Zanimljivo je da je espreso u Starbucksu čak nešto jeftiniji nego u nekim lokalnim kafićima. Na primjer, u poznatoj lokalnoj kafeteriji espreso može koštati i do 700 kruna (oko 5 eura). Americano je oko 700 kruna, a kapućino oko 800 kruna. Ljupka preporučuje da probate njihovu specijalnu kombinaciju – cortado sa ukusom rabarbare, koji košta oko 1.200 kruna, odnosno oko 12 eura. Za one koji su navikli na cijene kafe u Bosni, ovo je pravi šok.

Ali nije samo kafa skupa. Najveći troškovi za Islanđane su kirije i hrana. Ipak, postoji jedna olakšica – Island koristi geotermalne izvore za grijanje, pa građani plaćaju račune za grijanje i struju čak osam puta manje nego u drugim sjevernoevropskim zemljama. To je prava prednost u zemlji gdje su cijene života inače visoke.

Dakle, ako planirate put na Island, spremite novčanik za kafu! Ali nemojte se žaliti – uživanje u kafi na Islandu je dio jedinstvenog iskustva koje se ne može kupiti ni za koliko para. A ako ste već tamo, zašto ne biste podijelili svoje utiske o cijenama i kafama? Možda je vrijeme da se pokrene debata – da li je kafa na Islandu vrijedna svoje cijene ili je to samo još jedan luksuz za turiste? Pišite nam, smijte se, ili se ljutite – sve je dozvoljeno u svijetu nordijske kafe!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *