Sukob u Siriji: Izrael, Druzi i prijetnja katastrofi u regiji

Sukob u Siriji: Izrael, Druzi i prijetnja katastrofi u regiji

Dobrodošli u haos Sirije, gdje sukob između Druza i sirijske vlade prijeti da izazove katastrofu u cijelom Bliskom istoku! Jeste li znali da su Druzi jedina manjina koja služi u izraelskoj vojsci? Da, dobro ste pročitali! Ova etnoreligijska manjina, prisutna u Izraelu, Libanu i Siriji, vezana je za Izrael krvnim savezom, što Jerusalimu daje savršen izgovor za miješanje u susjedne zemlje i zaštitu svojih interesa.

Krvavi sukobi i političke igre

U Siriji, Druzi se bore da sačuvaju autonomiju koju su imali prije pada Bašara al-Asada, dok s druge strane stoje beduini lojalni novoj vladi Ahmeda al-Šaraa, bivšeg člana terorističkih grupa. Ovaj sukob već je odnio stotine života i otvorio vrata Izraelu da se ponovno nametne kao vodeća sila u regiji.

Iako je postignut novi prekid vatre, Izrael je napao vojne objekte u Latakiji, a Damask se povukao iz većinski druških dijelova provincije Sweida. Al-Šaraa je obećao pravdu za počinitelje zločina, ali situacija ostaje napeta.

Reakcije velikih sila

Kina je pozvala na zaštitu teritorijalnog integriteta Sirije, dok je Rusija, koja je do decembra prošle godine imala vojne baze u Siriji, sada ograničila svoje reakcije na osudu izraelskih napada, iako sama vodi agresiju u Ukrajini. Iran, nekada zapovjednik sirijske vojske, sada može samo govoriti o “besmislenoj agresiji” Izraela. Arapske zemlje su formalno osudile izraelske napade.

Izrael i njegova igra moći

Premijer Izraela, Benjamin Netanjahu, poznat po tome da nikada ne propušta priliku iskoristiti krizu, koristi sukob između Druza i sirijske vlade da ojača svoje interese. Pad Asada i uništenje Hezbolaha, koji je bio na njegovoj strani, izbacili su Iran iz Sirije, što je Izraelu omogućilo da zauzme strateške točke na jugu Sirije, kontrolira Golan i zahtijeva demilitarizaciju tih područja.

Netanjahu ne planira povlačenje i nastavlja uništavati vojnu opremu koju je ostavio Asad, slabeći novu sirijsku vlast. Izraelska sigurnosna politika je jasna: slabija Sirija bez jake centralne vlasti znači manju prijetnju, jer Druzi i Kurdi su pro-izraelski i ne predstavljaju opasnost.

Amerika, Turska i budućnost regije

Donald Trump ukinuo je sankcije Siriji, što bi moglo ojačati centralnu vlast, ali Izrael smatra da je to prerano. Istovremeno, Izrael razgovara o mogućoj normalizaciji odnosa sa Sirijom i Libanonom, želeći se prikazati kao kooperativan partner.

Turska, koja je mentor sirijske vlade, održava kontakte s Izraelom preko obavještajnih kanala i šalje poruku da ne želi nestabilnost. Međutim, sukob između Turske i Izraela mogao bi eksplodirati i izazvati katastrofu u istočnom Mediteranu.

Zaključak: Tko će izvući deblji kraj?

Sirija je na rubu nove katastrofe. Sukobi između Druza i sirijske vlade, izraelske vojne intervencije, povlačenje ruskih baza i tursko-izraelske tenzije stvaraju savršenu oluju. Dok svijet gleda sa strane, obični ljudi u Siriji plaćaju cijenu ove geopolitičke igre.

Ako mislite da je ovo samo još jedna daleka kriza, razmislite ponovno. Ova situacija može zapaliti cijeli regiju i utjecati na globalnu sigurnost. A vi, što mislite – hoće li se velike sile konačno dogovoriti ili nas čeka još veći kaos? Bacite komentar, podijelite svoje mišljenje ili se samo nasmijte ovoj ludoj geopolitičkoj sapunici!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *