Hrvatska i EU: 12 godina članstva, 16,7 milijardi eura profita i ulazak u eurozonu i Schengen

Hrvatska i EU: 12 godina članstva, 16,7 milijardi eura profita i ulazak u eurozonu i Schengen

Danas, 1. jula, Hrvatska obilježava 12 godina članstva u Evropskoj uniji. Premijer Andrej Plenković ponosno ističe da je Hrvatska u tom periodu ostvarila značajan ekonomski rast i strateške ciljeve, uključujući pristupanje Schengenskom prostoru i eurozoni.

Znate li da je Hrvatska iz evropskog budžeta profitirala čak 16,7 milijardi eura više nego što je uplatila? Da, dobro ste pročitali! Toliko je novca uloženo u razvojne projekte širom zemlje, od Istre do juga, što je učvrstilo međunarodni položaj Hrvatske i povećalo njenu privlačnost za investitore.

Ulazak u Schengen i eurozonu 1. januara ove godine bio je historijski trenutak – Hrvatska je prva zemlja članica EU koja je istovremeno ušla u oba sistema. To znači da sada možemo putovati bez granica unutar Schengena i koristiti euro kao zvaničnu valutu, što dodatno jača sigurnost i finansijsku stabilnost zemlje.

Premijer Plenković naglašava da će politika modernog suverenizma nastaviti koristiti članstvo u EU za podizanje kvaliteta života građana, jačanje društvene kohezije i razvoj snažne, međunarodno uvažene Hrvatske.

Zašto je ovo važno?

Ulazak u EU nije samo politički potez, već i ekonomski motor. Hrvatska je postala otpornija na globalne krize, bolje povezana sa susjedima i svijetom, i ima pristup ogromnim fondovima za razvoj.

Ali, nije sve bajno i sjajno – mnogi građani i dalje osjećaju da koristi nisu ravnomjerno raspoređene, a izazovi poput birokratije i korupcije ostaju. Da li je 16,7 milijardi eura zaista iskorišteno na pravi način? To je pitanje koje treba postaviti.

Šta kažu drugi?

Dok premijer slavi uspjehe, opozicija i kritičari upozoravaju na probleme u implementaciji projekata i kažu da je potrebna veća transparentnost i kontrola. Također, ulazak u Schengen i eurozonu donosi i nove obaveze i izazove, poput prilagođavanja zakonodavstva i ekonomskih politika.

Zaključak

Hrvatska je napravila veliki korak u integraciji sa EU, ostvarila značajne finansijske koristi i strateške ciljeve. Međutim, pravi test će biti kako će zemlja iskoristiti ove prednosti za dobrobit svih građana, a ne samo za političke elite i velike investitore.

Ako imate mišljenje o tome kako je Hrvatska iskoristila svoje članstvo u EU, ili želite da se našalite na račun birokratije i evropskih fondova, slobodno bacite komentar – ovdje je mjesto za iskrenu i duhovitu raspravu!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *