Hrvatski sistem prekida trudnoće u haosu: Porodica morala u Sloveniju zbog birokratske noćne more

Hrvatski sistem prekida trudnoće u haosu: Porodica morala u Sloveniju zbog birokratske noćne more

Zamislite da ste trudni, a vašoj bebi otkriju teške srčane mane koje joj daju male šanse za život. Umjesto da dobijete brzu i jasnu pomoć, upadate u lavirint birokracije, neosjetljivosti i odlaganja. Upravo to se dogodilo jednoj hrvatskoj porodici koja je zbog nemogućnosti prekida trudnoće u Hrvatskoj morala otići u Sloveniju – i to uz ogroman emocionalni i finansijski teret.

Kada sistem zakaže: od prvih znakova do očaja

Sve je počelo u 18. sedmici trudnoće kada je anomaly scan u privatnoj klinici Mediclarus pokazao prve sumnje na srčane malformacije fetusa. Ginekolog dr. Kulaš, kojeg roditelji hvale zbog profesionalnosti, uputio ih je na dodatne preglede. Potvrđene su teške srčane mane: hipoplazija desnog ventrikula, transpozicija velikih arterija, široki ventrikularni septalni defekt i hipoplazija aorte. Šanse za preživljavanje bebe bile su minimalne, a život bi bio ispunjen brojnim operacijama i komplikacijama.

Ali, umjesto da dobiju brzu pomoć, uslijedio je pakao birokracije. U javnom sistemu, fetalni ehokardiogram mogli su dobiti tek u avgustu ili septembru, što je bilo neprihvatljivo zbog ozbiljnosti nalaza. Privatna klinika Harni nije imala dječjeg kardiologa, što je dodatno usporilo postupak. U Petrovoj bolnici su podnijeli zahtjev za prekid trudnoće, ali su se suočili sa odlaganjima, nejasnim informacijama i čak insinuacijama od strane ljekara koji su im rekli „mi znamo vaše želje“, kao da ne žele da dijete preživi.

Slovenija kao spas – ali po kojoj cijeni?

Kada su shvatili da u Hrvatskoj neće dobiti rješenje na vrijeme, kontaktirali su UKC Ljubljana. Tamo su isti dan obavili ultrazvuke kod dva nezavisna ljekara, a komisija je 8. jula odobrila prekid trudnoće. Procedura je uključivala feticid – ubrizgavanje kalijevog hlorida u srce fetusa, što u Hrvatskoj nije praksa. Sljedećeg dana je induciran porod, a majka je rodila mrtvorođeno dijete koje su mogli vidjeti, držati i oprostiti se.

Osoblje u Sloveniji pokazalo je empatiju, strpljenje i razumijevanje, što je bilo suprotno od iskustva u Hrvatskoj. Međutim, cijeli proces koštao ih je oko 3000 eura – suma koju mnoge porodice ne mogu priuštiti.

Šta ovo znači za druge žene i porodice?

Ovo iskustvo otkriva ogroman problem u hrvatskom zdravstvenom sistemu: prekid trudnoće nakon 22. sedmice gotovo je nemoguć osim ako je život majke direktno ugrožen. Feticid se ne praktikuje, a birokratske prepreke i nedostatak jasnih procedura ostavljaju porodice u agoniji.

Koliko žena i porodica prolazi kroz slične situacije, a nemaju finansijske mogućnosti da odu u inostranstvo? Koliko je još života i patnje izgubljeno zbog neefikasnog i neosjetljivog sistema?

Zaključak: vrijeme je za promjene!

Ova porodica je svoju priču podijelila na Redditu kako bi pomogla drugima i potaknula promjene u sistemu. Hrvatska mora hitno osigurati dostupnost prekida trudnoće u skladu sa potrebama pacijentkinja, sa jasnim, humanim i efikasnim procedurama.

Ako ste mislili da je birokratija samo dosadna, razmislite ponovo – ona može uništiti živote. A vi, šta mislite o ovom haosu? Da li je vrijeme da se sistem promijeni ili ćemo i dalje gledati kako porodice pate? Bacite komentar, podijelite svoje mišljenje ili samo recite – „ovo je stvarno luda priča!“

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *