Drastičan pad broja učenika u Srbiji: Škole se zatvaraju, zanati se vraćaju, a sistem je na ivici kolapsa!

Šta se dešava sa školama u Srbiji? Broj učenika pao je za nevjerovatnih 50.000 u posljednjih deset godina! Da, dobro ste pročitali – pola stotina hiljada manje djece u školskim klupama. A to nije sve. Ovaj pad je naročito izražen u ruralnim područjima gdje se škole bukvalno zatvaraju. Zvuči kao scena iz apokaliptičnog filma, ali je stvarnost naše obrazovne krize.

Zašto se to dešava? Prvo, Srbija ima najmanji broj rođene djece u posljednjih nekoliko decenija. Manje djece znači manje učenika, a manje učenika znači manje odjeljenja. Ministarstvo je čak smanjilo maksimalan broj učenika u odjeljenju sa 30 na 28, a stručnjaci tvrde da bi idealan broj bio između 20 i 24 učenika po odjeljenju. Ali, sa sve manjim brojem djece, škole se bore da popune i te brojke.

Ruralne škole su najugroženije. Zatvaraju se područna odjeljenja jer roditelji, zbog posla ili drugih obaveza, djecu vode u matične škole u gradovima. Neke škole imaju i neuslovne učionice, ali problem je i u socijalnoj kulturi i navikama roditelja. Privatne škole, s druge strane, bilježe dvostruko veći broj učenika nego prije deset godina. Roditelji traže specifične programe, kao što su nastava na stranom jeziku ili stručni profili koji su popularni i traženi na tržištu rada.

Zanimljivo je da gimnazije gube bitku sa stručnim školama. Broj učenika u gimnazijama stagnira, dok trogodišnje stručne škole bilježe porast upisa. To je dijelom zasluga dualnog obrazovanja, gdje učenici paralelno stječu znanja u školama i kod poslodavaca. Ovo je odličan pravac jer Srbija očajnički treba kvalitetne zanatlije – majstore elektroinstalacija, građevinske radnike, hemijske tehničare i druge stručnjake koji su godinama bili zapostavljeni.

Pandemija je dodatno naglasila potrebu za medicinskim kadrom, pa su medicinske škole postale izuzetno popularne. Također, računarstvo i saobraćajni profili su u ekspanziji. Ali, hoće li ovaj trend opstati? Sociološki faktori i promjena interesa mladih utiču na popularnost zanimanja, pa se dešava da neka zanimanja budu popularna nekoliko godina, a zatim padnu u zaborav.

Iako se suočavamo sa ovim problemima, srpski obrazovni sistem i dalje proizvodi vrhunske stručnjake koji su cijenjeni širom svijeta. Naši ljekari, naučnici i inženjeri su dokaz da kvaliteta ima, ali pitanje je koliko dugo možemo izdržati bez ozbiljnih reformi i ulaganja.

Dakle, dok se škole u selima gase, a broj učenika pada, privatne škole cvjetaju, a zanati se vraćaju na velika vrata. Da li je ovo početak kraja tradicionalnog školstva u Srbiji ili prilika za novi početak? Pišite nam šta mislite – da li je vrijeme da se obrazovni sistem potpuno promijeni ili da se vratimo starim dobrim zanatima? Možda će baš vaš komentar biti iskra za pravu debatu!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *