Glavna tema članka je kritika medijskog izvještavanja u Crnoj Gori, posebno u kontekstu slučaja tužbe Andreja Vučića protiv podgoričkih Vijesti. Autor ističe da se nezavisno novinarstvo sve više pretvara u podaništvo prema stranim mentorima i političko-finansijskim centrima moći, a ne prema vlasti. Naglašava se da je kritika vlasti neophodna, ali da prelazak u demonizaciju i satanizaciju porodice predsjednika Srbije nije doprinos demokratskom dijalogu, već tabloidna kampanja sa unaprijed zadatom političkom agendom. Novinari bi trebali biti čuvari javnog interesa, a ne izvršioci tuđih političkih interesa. Etika u medijima danas je najjeftinija roba, često žrtvovana zbog klikova i senzacionalizma.
Političke perspektive:
Lijevo: Lijevo orijentisani mediji naglašavaju važnost nezavisnog novinarstva i opasnosti od manipulacije medijima od strane političkih i finansijskih elita. Kritikuju korištenje medija za demonizaciju političkih ličnosti i njihovih porodica, ističući potrebu za etičkim standardima i zaštitom slobode medija.
Centar: Centristički izvori fokusiraju se na ravnotežu između neophodne kritike vlasti i odgovornog novinarstva. Priznaju važnost medijske etike i upozoravaju na senzacionalizam i lične napade koji narušavaju demokratski dijalog.
Desno: Desno orijentisani mediji ističu problem pristrasnih i neprijateljskih medija koji ciljaju političke ličnosti i njihove porodice, predstavljajući takve napade kao politički motivisane i štetne za društvenu koheziju. Pozivaju na poštivanje privatnosti i kritikuju medije što djeluju kao politički alati, a ne nepristrasni izvještači.