Rat za evropski budžet: Ursula Fon der Lajen planira rezove koji će uzdrmati Uniju

Evropska unija se nalazi na ivici budžetskog haosa kakav nije viđen decenijama! Ursula Fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, sprema se da zareže u džinovski budžet od 1,2 biliona eura, ali ne na način koji će se svima dopasti. Poljoprivrednici, startapi, filmski stvaratelji i odbrambeni lobiji već dižu glasove, a pregovori su u punom jeku.

Budžetski rat u srcu Evrope

Sedmogodišnji plan potrošnje EU je na stolu, a Ursula želi da centralizuje sredstva u nacionalne fondove, uslovljavajući isplate sprovođenjem reformi. To znači manje para za poljoprivredu i regionalni razvoj, sektore koji trenutno gutaju dvije trećine budžeta. Poljoprivredni lobisti su spremni da izađu na ulice sa traktorima ako im se smanje subvencije.

Novi porezi i stari otpori

Da bi pokrila godišnji dug od 25 do 30 milijardi eura, EU razmatra nove poreze na elektronski otpad, duvanske proizvode i velike kompanije sa prometom preko 50 miliona eura. Ali, nacionalne vlade se grčevito opiru, jer niko ne voli da Brisel ubire njihove poreze.

Klimatski ciljevi na klimavim nogama

Iako je EU obećala da će 30% budžeta ići na klimatske ciljeve, zelena agenda polako gubi bitku pred pritiskom desničarskih stranaka koje guraju konkurentnost na prvo mjesto. Evropska komesarka za klimu Teresa Ribera se bori da sačuva ili poveća klimatske ciljeve, dok komesar za budžet Pjotr Serafin strahuje da bi previsoki zeleni prag mogao da uguši preraspodjelu sredstava.

Centralizacija ili propast?

Ursula Fon der Lajen želi da spoji brojne programe u jedan jedinstveni nacionalni fond, ali mnoge članice strahuju da će to ojačati centralnu administraciju i oslabiti siromašnije regione. Preusmjeravanje sredstava direktno ka nacionalnim vladama moglo bi ugroziti jedan od glavnih ciljeva EU – smanjenje razlika između bogatih i siromašnih područja.

Ko će pobijediti u ovom budžetskom ratu?

Evropska komisija je pod ogromnim pritiskom da pronađe balans između odbrane, inovacija, klimatskih izazova i ekonomskog rasta, ali sa ograničenim novcem i otporom država članica, pitanje je da li će Ursula Fon der Lajen uspjeti da sprovede reforme ili će ovaj budžet ostati upamćen kao potpuni fijasko.

Zaključak

Evropa je na ivici budžetskog zemljotresa, a svaki rez i svaki novi porez izaziva buru nezadovoljstva. Da li će Ursula Fon der Lajen uspjeti da ukroti ovaj finansijski haos ili će se EU suočiti sa unutrašnjim sukobima koji mogu potresti samu srž Unije? Samo vrijeme će pokazati, a mi ćemo sa zadovoljstvom pratiti svaki traktor na ulicama i svaku debatu u Briselu.

Ako imate mišljenje o ovim budžetskim igrama moći, bacite komentar dole – možda baš vaš traktor pokrene revoluciju!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *