EU delegacija doživjela diplomatski fijasko u Libiji: Haftar šalje evropske zvaničnike kući!

EU delegacija u Libiji doživjela je pravi diplomatski fijasko koji prijeti ozbiljno narušiti kredibilitet Evropske komisije!

U utorak, Magnus Brunner, EU povjerenik za migracije, predvodio je delegaciju visokih predstavnika EU, uključujući zvaničnike iz Italije, Malte i Grčke, sa ciljem koordinacije plana zaustavljanja priliva migranata iz Sjeverne Afrike. Međutim, umjesto uspjeha, dočekao ih je hladan tuš – Brunner je proglašen personom non grata u Bengaziju i bukvalno je protjeran sa teritorije pod kontrolom ratnog vođe Khalife Haftara, poznatog po bliskim vezama sa Rusijom.

Šta se desilo?

Delegacija je prvo posjetila vladu priznatnu od strane UN u Tripoliju, na zapadu Libije, a zatim su krenuli u Bengazi na istoku, gdje vlada Haftar. EU tim je insistirao na razgovoru isključivo sa Haftarom, odbijajući sastanke sa drugim zvaničnicima istočne libijske uprave koju UN ne priznaju. Haftar je, međutim, odbio da primi delegaciju pod uslovima koje su oni postavili i jasno im je dao do znanja da ne može da se sastane sa članovima vlade Bengazija.

Ovo je izazvalo diplomatsku krizu – EU je tvrdila da neće razgovarati sa Haftarovim ljudima, a potom su promijenili stav, ali Haftar je ostao pri svom i poslao ih kući. Italijanski zvaničnici su istakli da je sastanak otkazan u posljednjem trenutku zbog „pretjerane revnosti“ nekih evropskih dužnosnika, dok je grčki ministar spoljnih poslova Giorgos Gerapetritis naglasio da je putovanje u Libiju organizovala Komisija, a ne Atina, i da je došlo do organizacionih problema i nepoštivanja diplomatskih protokola.

Zašto je ovo važno?

Migracije iz Sjeverne Afrike prema Evropi predstavljaju jedan od ključnih izazova za EU, posebno u svjetlu zabrinutosti birača oko sigurnosti granica. Neuspjeh ove misije ne samo da ugrožava planove za kontrolu migracija, već i ozbiljno narušava kredibilitet EU kao globalnog aktera sposoban da upravlja krizama.

Šta kažu iz Brisela?

Glasnogovornik Evropske komisije izjavio je da će EU nastaviti da održava otvorene kanale komunikacije i da će raditi na timskom pristupu sa svim uključenim akterima. Međutim, jasno je da je ovaj diplomatski debakl veliki udarac za EU, posebno u trenutku kada se suočava sa brojnim unutrašnjim i spoljnim pritiscima.

Haftar i Rusija – opasna kombinacija?

Khalifa Haftar, ratni zapovjednik sa istoka Libije, poznat je po svojim vezama sa Rusijom, što dodatno komplikuje situaciju. EU je pokušavala da vodi dijalog sa zvaničnom vladom u Tripoliju, ali Haftarova kontrola nad Bengazijem i njegova moćna vojna pozicija predstavljaju ozbiljnu prepreku za bilo kakav napredak.

Zaključak

Ovaj diplomatski fijasko je jasan signal da EU mora ozbiljnije pristupiti problemu migracija i da ne može da ignoriše kompleksne lokalne političke odnose u Libiji. Ako EU ne uspije da pronađe efikasniji pristup, mogla bi izgubiti povjerenje ne samo u Libiji, već i kod svojih građana koji zahtijevaju sigurnost i kontrolu granica.

A vi? Šta mislite – da li je EU samo naivno zakoračila u lavirint libijske politike ili je ovo samo početak većeg diplomatskog haosa? Pišite nam vaše mišljenje, možda zajedno pronađemo rješenje za ovaj haos!


Izvor: Index.hr, B92.net

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *