Evropa nije spremna za ruski rat dronovima: Milioni bespilotnih letjelica nova noćna mora

Evropa na ivici dron-apokalipse!

Zamislite ovo: Rusija ima oko 5 miliona dronova, a Evropa? Pa, Evropa je tek na početku trke i, iskreno, izgleda kao da trči u papučama dok Rusija juri u trkačkim patikama. Andrius Kubilius, povjerenik EU za odbranu, otvoreno kaže da Evropa nije spremna za ruski napad dronovima. I ne samo to – upozorava da bi se rat dronovima mogao desiti već u narednih pet godina!

Dronovi kao oružje budućnosti

Rat u Ukrajini je pokazao koliko su dronovi postali smrtonosni. Ukrajinci su iskoristili jeftinu i prilagodljivu tehnologiju da nanesu čak 80% gubitaka ruskim snagama na prvoj liniji! Da, dobro ste pročitali – 80%! Ukrajina planira da ove godine proizvede čak 4 miliona dronova. Za poređenje, Litvanija, sa svojom granicom od oko 600 km sa Rusijom i Bjelorusijom, bi u slučaju rata trebala oko 3 miliona dronova godišnje.

Evropa u panici, ali još uvijek spava?

Kubilius i drugi stručnjaci kažu da Evropa ne treba gomilati zalihe dronova koje bi brzo zastarjele, već da mora imati spremne timove pilota, inženjera i proizvođača za brzu proizvodnju kad zatreba. Ali realnost je da mnoge evropske vojske tek sada počinju da razvijaju ili nabavljaju bespilotne sisteme. Njemački startup Stark testira „lutajuću municiju“ – borbene dronove koji su spremni za slanje u Kijev, ali to je tek kap u moru potreba.

NATO i ulaganja: Da li je dovoljno?

Na nedavnom NATO samitu dogovoreno je povećanje odbrambene potrošnje na 5% BDP-a, sa posebnim fokusom na tehnologiju dronova i protivvazdušnu odbranu. Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte želi petostruko jačanje protivvazdušne odbrane. Velika Britanija planira da do 2040. godine ima vojsku sastavljenu od 20% tradicionalne opreme, 40% jednokratnih dronova municije i 40% visokotehnoloških dronova. Za to će izdvojiti dodatnih 2 milijarde funti.

Ali da li je to dovoljno? Njemački stručnjaci kažu da su evropske vojske daleko od spremnosti. Ukrajina je prošle godine proizvela oko 1,3 miliona dronova, dok je NATO verovatno kupio samo nekoliko hiljada. To znači da bi zalihe NATO dronova nestale za sat vremena u slučaju intenzivnog sukoba.

Tehnologija menja ratovanje – ko će biti spreman?

Dronovi danas ubijaju više ljudi nego tradicionalna artiljerija u ratu u Ukrajini. Ko prvi isporuči novu tehnologiju svojoj vojsci, taj će pobediti. Njemački kancelar obećava najjaču konvencionalnu vojsku Evrope, ali pitanje je da li će to biti dovoljno brzo.

Zaključak: Evropa ili se brzo prilagođava ili tone u dron haos

Dok Rusija i Ukrajina neprestano nadograđuju svoje dron tehnologije, Evropa se bori sa birokratijom i sporim procesima. Kreditni program EU od milijardu evra je korak u pravom smeru, ali vreme ističe.

Ako mislite da su dronovi samo igračke za bogate, razmislite ponovo. Oni su sada oružje koje može promeniti sudbinu čitavih nacija. Evropa mora da se probudi i počne da trči – jer u ovom trci, ko kasni, gubi.

A vi? Da li mislite da Evropa može da sustigne Rusiju u ovoj dron trci ili smo već zakasnili? Bacite komentar, da vidimo ko je za dron revoluciju, a ko za staru školu sa tenkovima i puškama!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *