Evropska unija bilježi historijski pad potrošnje i proizvodnje uglja

EU na koljenima: Uglja sve manje, a mi još uvijek kukamo!

Jeste li znali da je Evropska unija u 2023. godini zabilježila NAJNIŽU potrošnju i proizvodnju uglja u svojoj historiji? Da, dobro ste pročitali! Proizvodnja uglja pala je za 12%, a potrošnja za 13% u odnosu na prethodnu godinu. Ovo nije samo brojka, ovo je znak da se stara era uglja polako, ali sigurno, gasi.

Šta se dešava sa ugljem u EU?

Udio uglja u proizvodnji električne energije pao je na samo 12% u 2023. godini, što je pad od 16% u odnosu na ranije godine. Sankcije Rusiji dodatno su potresle tržište – uvoz uglja iz Rusije pao je za čak 98%! Zbog toga su se snabdjevači u EU morali okrenuti drugim zemljama poput Australije, SAD-a, Kolumbije, Južne Afrike i Kazahstana.

Da li je ovo kraj ere uglja?

Pad potrošnje uglja nije slučajan. EU se sve više okreće čistijim izvorima energije, a ovi podaci potvrđuju da je ugljen sve manje poželjan energent. Iako je to dobra vijest za planetu, postavlja se pitanje – kako će zemlje koje su zavisne od uglja preći na nove izvore energije bez velikih ekonomskih potresa?

Sankcije Rusiji i energetska kriza

Sankcije su gotovo potpuno prekinule uvoz uglja iz Rusije, što je izazvalo pravu revoluciju u snabdijevanju. Prije 2022. godine, Rusija je bila jedan od glavnih snabdjevača ugljem, ali sada je situacija drastično drugačija. EU se sada oslanja na pet glavnih zemalja izvoznica, a to mijenja geopolitičku i ekonomsku sliku regije.

Šta to znači za nas?

Ova promjena utiče na cijene energije, industriju i svakodnevni život građana. Dok se EU bori sa tranzicijom, mi gledamo kako se svijet mijenja, a pitanje je da li smo spremni za te promjene ili ćemo ostati zaglavljeni u prošlosti.

Zaključak

Evropska unija je na putu ka čistijoj energiji, a podaci o uglju to jasno pokazuju. Ali, da li je ovo samo početak ili kraj ere uglja? I kako će se to odraziti na nas? Dok čekamo odgovore, slobodno podijelite svoje mišljenje – da li je vrijeme da zaboravimo na ugalj ili će on još dugo tinjati u našim životima?

Nemojte biti tihi – bacite komentar, ispričajte vic ili samo recite šta mislite. Energija debate je možda jača od uglja!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *