iskustvo generacije z sa društvenim mrežama i mentalnim zdravljem

Glavna tema članka je iskustvo Quynh Van, 26-godišnje dizajnerice iz Napulja, koja je odlučila izbrisati svoje profile na društvenim mrežama nakon četiri godine korištenja. U videu na TikToku opisala je kako joj je pauza od društvenih mreža pomogla da poboljša mentalno i emocionalno zdravlje, pronađe autentičnost i poveća prisutnost u stvarnom životu. Iako se istraživanja o dugoročnim efektima društvenih mreža na generaciju Z još provode, već postoje indikacije o negativnom utjecaju na mentalno zdravlje. Quynh Van je istakla kako je prestala sa stalnim poređenjima s drugima, naučila sjediti sa svojim emocijama i da je njena produktivnost i kvaliteta odnosa značajno porasla. Video je prikupio milione pregleda i izazvao diskusiju o utjecaju društvenih mreža na mlade.

Političke perspektive:

Lijevo: Lijevo orijentisani izvori naglašavaju mentalne zdravstvene izazove sa kojima se suočava generacija Z zbog korištenja društvenih mreža, ističući važnost digitalnog detoksa i autentičnog izražavanja. Fokusiraju se na emocionalne i psihološke koristi prekida korištenja društvenih mreža, zagovarajući podizanje svijesti i sistemske promjene za smanjenje štetnih utjecaja.

Centar: Centristički izvori izvještavaju o ličnoj priči Quynh Van kao primjeru šireg trenda među mladima koji preispituju korištenje društvenih mreža. Predstavljaju uravnotežene stavove o prednostima i manama društvenih mreža, priznajući da istraživanja još traju i potiču individualni izbor i pažljivo korištenje digitalnih sadržaja.

Desno: Desno orijentisani izvori mogu manje naglašavati mentalno zdravlje, a više ličnu odgovornost i samodisciplinu u upravljanju korištenjem društvenih mreža. Mogu isticati pozitivne aspekte društvenih mreža za povezivanje i informiranje, ali priznaju da prekomjerno korištenje može biti štetno, promovirajući umjerenost i samokontrolu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *