Historijski događaji 13. jula: Od ubistva Marata do svjetskog fudbalskog prvenstva

13. juli kroz historiju: krvavi atentati, ratovi i fudbalski spektakl!

Znate li da je baš 13. jula ubijen jedan od glavnih vođa Francuske revolucije, Žan Pol Marat? Da, nije to bio običan dan! Šarlot Korde, hrabra ili možda luda, ubila je Marata, a samo četiri dana kasnije završila je na giljotini. Revolucija nije za one sa slabim srcem!

Ali to nije sve. Tog dana, Grčka je slavila veliku pobjedu nad Turcima kod Termopilskog klanca, što je bio ključni trenutak u njihovoj borbi za nezavisnost. Kraljica Viktorija odlučila je da Bakingemska palata postane njen dom – prvi britanski monarh koji je tamo živio. Da li je to bio početak kraljevske mode?

Dalje, Berlinski kongres je završio, mijenjajući sudbinu jugoistočne Evrope. Srbija i Crna Gora dobile su međunarodno priznanje i proširile teritorije, dok je Austrougarska dobila pravo okupirati Bosnu i Hercegovinu. Politika i moć igrali su svoje igre, a obični ljudi gledali sa strane.

Znate li da je britanski vazduhoplovni brod R34 napravio prvi let preko Atlantika? Putovanje je trajalo satima, ali bio je to ogroman korak za avijaciju.

I fudbalski fanovi, spremite se! U Montevideu je počelo prvo svjetsko fudbalsko prvenstvo sa 13 timova, uključujući i jugoslovenski tim. Jesu li tada znali da će fudbal postati globalna opsesija?

U Crnoj Gori podignut je ustanak protiv italijanskog okupatora, najveći antifašistički ustanak u Evropi na početku Drugog svjetskog rata. Sovjetska vojska okončala je ključnu fazu Kurske bitke, najveće tenkovske bitke u historiji, sa oko 6.000 tenkova u borbi i ogromnim gubicima Nijemaca.

Sovjetske trupe zauzele su Vilnjus u Litvaniji, a u Los Anđelesu je umro Arnold Šoenberg, revolucionar muzike 20. vijeka.

Na Floridi je lansiran američki svemirski brod Apolo, učestvovao u prvoj sovjetsko-američkoj misiji u svemiru. U Londonu i Filadelfiji održani su humanitarni koncerti Live Aid, koje je pratilo oko milijardu gledalaca širom svijeta i prikupljeno je 60 miliona dolara za pomoć gladnima u Africi.

Sovjetski atletičar Sergej Bubka prvi je put preskočio šest metara u skoku motkom, postavivši novi svjetski rekord.

U Izraelu, Jicak Rabin izrazio je spremnost da posjeti prestonice arapskih zemalja radi mira na Bliskom istoku.

Na Cetinju je proglašena autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva, ali je nije priznao nijedan drugi pravoslavni svijet.

U Berlinu je održan Love Parade festival sa oko pola miliona ljudi, najveći javni skup u gradu poslije Drugog svjetskog rata.

U Iranu su hiljade studenata protestovale protiv zabrane mitinga, a Kina je deportovala kinesko-američkog naučnika Li Šaobaoa zbog špijunaže.

Kuvajtski emir donio je dekret o odvajanju mandata premijera od krune, prvi put od nezavisnosti Kuvajta.

Potpisana je Pariska deklaracija o osnivanju Unije Mediteran, partnerstva 43 zemlje.

U Poljskoj je poginuo bivši šef diplomatije Bronislav Geremek, a u Crnoj Gori prema popisu stanovništva živjelo je oko 620.000 ljudi, sa raznolikom etničkom strukturom.

Lorin Mazel, američki dirigent i kompozitor, preminuo je, a kineski disident i dobitnik Nobelove nagrade za mir Liu Sjaobo preminuo je u bolnici.

U Poljskoj je pobijedio aktuelni predsjednik Andžej Duda, a Đerdap na Dunavu upisan je na UNESCO listu geoparkova, prvi u Srbiji.

Na kraju, 13. juli je dan prepun historijskih prekretnica, od revolucija, ratova, sportskih događaja do kulturnih i političkih preokreta. Ko bi rekao da jedan dan može biti toliko moćan?

Ako ste stigli do ovdje, bacite komentar – koji događaj vas je najviše iznenadio? Ili imate neki svoj omiljeni historijski datum? Hajde, da se malo zabavimo i učimo zajedno!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *