Inflacija u Njemačkoj konačno pada, ali je li to kraj muka potrošača?

Inflacija u Njemačkoj konačno pada – ali je li to kraj muka potrošača?

Njemačka, ekonomski gigant Evrope, konačno je doživjela blagi pad inflacije u junu 2025. godine. Prema preliminarnim podacima njemačkog saveznog zavoda za statistiku, godišnja inflacija pala je na 2,0 posto, što je ispod očekivanja tržišta i u skladu sa ciljevima Evropske centralne banke (ECB). Ali, da li je to zaista kraj inflatornih muka za potrošače?

Blagi pad, ali i dalje izazovi

Inflacija je pala sa 2,1 posto u maju na 2,0 posto u junu, što je najniži nivo od oktobra prošle godine. Inflacija usluga takođe je blago pala sa 3,4 na 3,3 posto, dok je inflacija robe pala sa 0,9 na 0,8 posto. Najveći doprinos padu inflacije dali su niži rast cijena hrane i energije – cijene hrane su porasle samo 2,0 posto u odnosu na 2,8 posto u maju, dok su cijene energije pale za 3,5 posto, u poređenju sa padom od 4,6 posto u maju.

Bazna inflacija i dalje zabrinjava

Bazna inflacija, koja ne uključuje hranu i energiju, pala je na najniži nivo u posljednja tri mjeseca i iznosi 2,7 posto. Iako je to pozitivan znak, mnogi ekonomisti upozoravaju da je i dalje iznad cilja ECB, što znači da će kamatne stope vjerovatno ostati na višem nivou još neko vrijeme.

Širi kontekst: globalni i evropski uticaji

Inflacija u Njemačkoj ne može se posmatrati izolovano. Evropska unija je nedavno produžila sektorske sankcije protiv Rusije, što utiče na energetske cijene i trgovinske tokove. Takođe, trgovinski sporazumi sa SAD-om i promjena carinskih politika dodatno komplikuju ekonomsku situaciju.

Potrošači i dalje osjećaju pritisak

Iako statistika pokazuje pad inflacije, stvarni život potrošača i dalje je težak. Poskupljenja u susjednim zemljama, poput Hrvatske, gdje je gorivo poskupjelo za 3,8 centi, i povećanje poreza u Austriji na cigarete i prevoz, dodatno opterećuju budžete građana. U Srbiji, Lidl povlači proizvode sa tržišta, a poskupljenja dokumenata i drugih usluga najavljena su za početak jula.

Da li je ovo kraj inflacije ili samo predah?

Ekonomisti upozoravaju da je pad inflacije u Njemačkoj možda samo privremen. Globalni faktori, kao što su energetske krize, geopolitičke tenzije i promjenjive trgovinske politike, mogu lako vratiti inflaciju na viši nivo. Evropska centralna banka će pažljivo pratiti situaciju prije nego što donese odluke o kamatnim stopama u septembru.

Zaključak

Pad inflacije u Njemačkoj je svakako dobar znak, ali ne treba se previše radovati. Potrošači i dalje osjećaju pritisak, a ekonomska neizvjesnost ostaje. Da li će ovo biti početak stabilizacije ili samo kratka pauza u inflatornoj trci, ostaje da se vidi.

A vi? Da li ste osjetili olakšanje ili vas i dalje muče računi? Podijelite svoje mišljenje, možda zajedno otkrijemo šta nas stvarno čeka!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *