Eksplozija internet kupovine u Srbiji: Rast od 40% u prvom kvartalu 2025!

Eksplozija internet kupovine u Srbiji: 40% više transakcija u prvom kvartalu 2025!

Jeste li spremni za šokantne brojke? Srbija je u prva tri mjeseca 2025. godine doživjela pravu revoluciju u online kupovini! Narodna banka Srbije objavila je da je broj internet plaćanja karticama i elektronskim novcem skočio za nevjerovatnih 40,1% u odnosu na isti period prošle godine. To znači da je obavljeno čak 23,6 miliona internet kupovina!

Domaće vs. strane internet prodavnice Od ukupnog broja, 16,5 miliona kupovina obavljeno je na domaćim sajtovima, dok je 7,1 milion otišlo na strane internet prodavnice. Dinar, evro i dolar zajedno čine čak 98,2% svih plaćanja, što je gotovo identično kao prošle godine.

Dinar dominira, evro raste, dolar pada Kupovine u domaćoj valuti, dinaru, porasle su za 43,4%, sa 11,5 na 16,5 miliona transakcija, a njihova vrijednost skočila je za 52,2%, sa 31,9 na 48,5 milijardi dinara. Evro je zabilježio rast broja plaćanja za 65%, sa 3,1 na 5 miliona, dok je vrijednost kupovina u evrima porasla za 54,4%. S druge strane, američki dolar je pao za 17,9% u broju transakcija, sa 2 miliona na 1,7 miliona, ali je vrijednost tih kupovina porasla za 21,8%.

Domaće internet prodavnice u usponu Na kraju marta 2025. godine broj domaćih internet prodavnica porastao je za 21,1% u odnosu na kraj prvog tromjesečja 2024. godine, što znači da je tržište online prodaje u Srbiji u punom zamahu.

Šta ovo znači za nas? Ovaj rast pokazuje da Srbi sve više vjeruju online kupovini i da se digitalna ekonomija ubrzano razvija. Ali, da li ste se zapitali šta to znači za tradicionalne prodavnice? Da li će ih internet potpuno pojesti? Ili je ovo samo početak nove ere potrošnje?

Ako ste već kliknuli na „kupi sada“ više puta nego što ste htjeli priznati, niste sami! A ako niste, možda je vrijeme da se zapitate – gdje ste vi u ovoj digitalnoj revoluciji?

Podijelite u komentarima svoje najluđe online kupovine ili iskustva sa domaćim i stranim sajtovima. Ko zna, možda baš vaša priča pokrene sljedeću veliku raspravu o budućnosti kupovine u Srbiji!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *