Izrael poslije rata s Iranom: Da li je sigurnost stvarno bolja ili samo iluzija?

Izrael na ivici: Da li je stvarno sigurnije nakon rata sa Iranom?

Izrael je preživio 12 dana pakla u ratu sa Iranom, koji je odnio 29 života, uključujući i dijete od samo sedam godina. Ali, da li je sada stvarno sigurnije? Počasni konzul Srbije u Jerusalimu, Aleksandar Nikolić, tvrdi da jeste – ali samo donekle.

Sirene i rakete – nova normalnost?

Jutro u Tel Avivu i Jerusalimu nije bilo mirno. Nakon četiri dana tišine, oglasila se sirena zbog balističke rakete lansirane iz Jemena, koju je izraelska vojska brzo oborila. Da li je ovo znak da je opasnost prošla ili samo pauza pred novu oluju? Nikolić kaže da je stanje „neuporedivo bolje“ nego ranije, ali jasno upozorava da oprez i dalje mora biti na visokom nivou.

Avio-kompanije se vraćaju – znak povratka normalnom životu?

Mnoge strane avio-kompanije, uključujući United Airlines, ponovo uspostavljaju direktne letove do aerodroma Ben Gurion u Tel Avivu. To je, prema Nikoliću, najbolji pokazatelj da se život polako vraća u normalu. Čak i Er Srbija planira uskoro uspostaviti direktne letove između Beograda i Tel Aviva.

Život se vraća u škole, radna mjesta i sportske dvorane

Uprkos ratnim tenzijama, škole i fakulteti u Izraelu polako se otvaraju, a zaposleni se vraćaju na svoja radna mjesta. Sportske manifestacije i kulturni događaji također se vraćaju u arene i dvorane. Ali, sve to sa oprezom – jer rat nije gotov.

Rat je ostavio tragove – 29 mrtvih, uključujući i najmlađe

U ovom kratkom, ali žestokom ratu, poginulo je 29 ljudi, najmlađi je imao samo sedam godina, a najstarija žena preživjela je holokaust. Pogođeni su brojni objekti, uključujući Vajcmanov institut i mnoge stambene zgrade. Dva grada su direktno pogođena balističkim raketama, što je izazvalo paniku i hitno korištenje skloništa.

Optimizam u pregovorima o primirju

Iako je situacija i dalje napeta, postoji tračak nade. Izraelski premijer Netanjahu i američki zvaničnici vode pregovore u Dohi o potencijalnom primirju sa Hamasom. Očekuje se da će u prvoj fazi biti oslobođeno osam od 20 preostalih talaca, dok je 18 tijela talaca potvrđeno mrtvima. Komunikacija o otetom Alonu Ohelu je u toku, ali sve se drži u strogoj tajnosti.

Srbi u Izraelu – evakuisani, ali sada razmišljaju o povratku

Srbi sa dvojim državljanstvom ranije su evakuisani iz Izraela, zahvaljujući brzoj reakciji Vlade Srbije, koja je reagovala prije mnogih bogatijih zemalja. Mnogi od njih sada su zainteresirani za povratak, jer se situacija, prema riječima Nikolića, polako stabilizira.

Da li je ovo kraj ili samo predah?

Iako se život u Izraelu polako vraća u normalu, rat je ostavio duboke ožiljke. Sa 29 mrtvih i brojnim ranjenima, sa stalnim prijetnjama raketama i tenzijama koje ne jenjavaju, pitanje je koliko je ova „normalnost“ stvarna. Da li je ovo samo predah prije nove oluje ili zaista početak mira?

Zaključak

Izrael je preživio još jedan rat, ali cijena je visoka. Dok avio-kompanije ponovo lete, a škole se otvaraju, sjena sukoba i dalje visi nad zemljom. Optimizam u pregovorima o primirju je svjetlo u tami, ali oprez je i dalje neophodan.

A vi? Da li vjerujete da je Izrael zaista sigurniji ili je ovo samo pauza u neizvjesnosti? Podijelite svoje mišljenje, možda baš vaša teorija zavjere ili optimistična prognoza može rasvijetliti ovu zagonetku!


Ovo je samo početak, pratite nas za najnovije vijesti i analize iz svijeta i regiona.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *