Pomorska drama na Mediteranu: Italija i Grčka šalju ratne brodove, NATO šuti!
Mediteran se pretvara u vrelu zonu sukoba, a Italija i Grčka ne biraju riječi – šalju ratne brodove da patroliraju obalom Libije! Da li je NATO zaboravio na ovaj problem dok se svi fokusiraju na Ukrajinu? Izgleda da jeste, a posljedice su već vidljive.
Libija – novo žarište sukoba i migracija
Libija, zemlja tri puta veća od Španije, ponovo je u centru pažnje zbog rastućeg priliva migranata i sve većeg ruskog uticaja. Rusija ne samo da snabdijeva oružjem libijske milicije, već gradi i potencijalnu pomorsku bazu u luci Tobruk na sjeveroistoku zemlje. Italija i Grčka su zabrinute – ovo nije samo regionalni problem, već prijetnja cijeloj Evropi.
Migrantska kriza eskalira
Grčka je već poslala dva ratna broda da patroliraju obalom Libije, dok Italija upozorava da je situacija vanredna i da EU mora hitno reagovati. Samo ove godine, oko 9.000 migranata stiglo je na grčko ostrvo Krit, što je skoro dvostruko više nego prošle godine. Samo prošle sedmice, preko 2.000 migranata iskrcano je na Krit.
Grčka je čak donijela odluku da na tri mjeseca obustavi obradu zahtjeva za azil za one koji dolaze morskim putem iz Sjeverne Afrike. Opozicija i dio vlasti kritikuju ove mjere kao neadekvatne i upozoravaju da bi pomorske patrole mogle podstaći migrante da se upuste u opasne pokušaje prelaska mora.
Rusija i hibridni rat preko migracija
Diplomate EU upozoravaju da Rusija koristi Libiju kao centralno čvorište svoje afričke strategije. Krijumčari migranata u Libiji navodno podržavaju ruske strateške napore, pomažući Moskvi da zaobiđe sankcije i pretvori migracije u oružje protiv Evrope. Postoji strah da bi Rusija mogla ponoviti hibridni rat koji je pokrenula na istočnom frontu EU, prisiljavajući izbjeglice da prelaze granice kao što je bilo sa Bjelorusijom i Poljskom.
Evropska unija i NATO – gdje ste?
Italija i Grčka očajnički traže podršku svojih saveznika, uključujući Francusku, ali odgovor je razočaravajući. Francuska se više fokusira na druga pitanja, a NATO uopšte ne uključuje Afriku u svoj dnevni red. Italijanski premijer Antonio Tajani upozorava da je Libija vanredno stanje koje EU mora zajednički riješiti, ali diplomatski pokušaji su do sada pretvoreni u farsu.
Šta slijedi?
Situacija je alarmantna. Rusija gradi vojnu infrastrukturu u Libiji, uključujući raketne sisteme, što može predstavljati direktnu prijetnju Evropi. Migrantska kriza se produbljuje, a Evropa djeluje kao da je zaboravila na ovaj problem dok se fokusira na Ukrajinu.
Da li će Evropa konačno shvatiti da je Libija novi front koji ne smije ignorisati? Ili ćemo gledati kako se ratne baze i migranti pretvaraju u oruđe geopolitičke igre dok NATO i EU sjede skrštenih ruku?
U međuvremenu, Italija i Grčka ne gube vrijeme – ratni brodovi su već na moru, a mjere strože nego ikada. Da li će to biti dovoljno ili samo početak nove velike krize na Mediteranu?
A sad, šta vi mislite? Da li je Evropa spremna da se suoči sa ovom prijetnjom ili će opet sve završiti na praznim diplomatskim obećanjima? Bacite komentar, neka se čuje glas sa obale!