Podgorica je zakoračila u jedan od najvažnijih trenutaka svoje energetske budućnosti! Ministarstvo ekonomije, tačnije sektor za energetiku i rudarstvo, pozvao je sve građane, stručnjake, nevladine organizacije i institucije da se uključe u javnu raspravu o nacrtu Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NEKP) do 6. augusta. Da li je ovo konačno prilika da Crna Gora krene putem zelene, održive i pravedne energetske tranzicije ili samo još jedna formalnost bez pravog efekta? Hajde da razotkrijemo šta se krije iza ovog dokumenta koji bi mogao definisati razvoj države decenijama.
Šta je uopšte NEKP i zašto je važan? NEKP nije samo još jedan birokratski papir. To je strateški dokument koji će usmjeravati investicije, podržavati korištenje EU fondova i koordinirati rad sektora energetike, saobraćaja, industrije, poljoprivrede i upravljanja otpadom. Ukratko, to je mapa puta za Crnu Goru kako da se izbori sa klimatskim promjenama, unaprijedi životnu sredinu i ispuni obaveze iz pregovaračkog poglavlja 27.
Otvorenost i inkluzivnost – stvarno ili samo fraza? Admir Šahmanović, direktor sektora za energetiku i rudarstvo, ističe da je proces izrade NEKP-a otvoren za sve i da je uključivanje javnosti ključno za donošenje kvalitetnih odluka. Pozivaju se institucije, lokalne samouprave, akademska zajednica, privreda i civilni sektor da daju svoje primjedbe i sugestije. Ali, koliko će se zaista čuti glas običnih građana i nevladinih organizacija? Da li će njihovi prijedlozi biti uzeti u obzir ili će plan ostati u rukama uskog kruga moćnika?
Pravedna tranzicija – mit ili realnost? Upravo je formiran Savjet za pravednu tranziciju, koji treba osigurati da prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije ne ostavi nikoga po strani, posebno ne radnike u rudnicima i lokalne zajednice poput Pljevalja. Ovaj savjet okuplja ključne donosioce odluka i aktere iz različitih sektora, što zvuči kao dobar početak. Ali, da li će se zaista desiti pravična raspodjela koristi i tereta ili će to biti još jedna politička igra?
Kako učestvovati i šta očekivati? Svi zainteresovani mogu svoje komentare dostaviti do 6. augusta, bilo u pisanoj formi ili elektronski. Ministarstvo će nakon završetka javne rasprave objaviti izvještaj sa pregledom pristiglih komentara i načinom na koji su oni uzeti u obzir. Ovo je prilika da se utiče na budućnost Crne Gore, ali i test koliko je država spremna da stvarno uključi građane u donošenje važnih odluka.
Zaključak – vrijeme je za akciju ili još jedna prilika za odlaganje? Crna Gora ima priliku da svoj energetski i klimatski pravac razvoja usmjeri na dugoročno održive osnove. NEKP može biti ključni dokument koji će to omogućiti, ali samo ako bude rezultat zajedničkog rada, znanja i vizije svih nas. Ako ostane samo na papiru, posljedice će snositi svi građani, a prilika za zelenu budućnost biće izgubljena.
Pa, šta vi mislite? Da li će ova javna rasprava biti stvarno uključivanje građana ili samo još jedna formalnost? Bacite komentar, podijelite svoje mišljenje i ne budite samo posmatrači – vrijeme je da se čuje vaš glas!