Lubenice i dinje u Srbiji: Slatka borba domaćeg bostana protiv uvoza
Jeste li se ikada pitali gdje u Srbiji možete pronaći najslađe lubenice i dinje? Nije to samo pitanje ukusa, već prava mala drama na poljima Srbije! Dok se u Srbiji pod bostanom uzgaja oko 7.000 hektara, potražnja za sočnim, slatkim dinjama i lubenicama tokom ljeta bukvalno eksplodira. Ali, može li domaće parirati uvozu?
Uvoz koji ne prestaje rasti
Zamislite ovo: uvoz lubenica i dinja u Srbiju je u posljednjih sedam godina udvostručen! Iako su domaće lubenice neprikosnovene u ukusu, na tržištu se sve češće pojavljuju one iz Grčke, Albanije, Makedonije, pa čak i Španije. Kako prepoznati domaće od uvoza? Nije lako, jer se sve manje bostana vidi na otvorenim poljima, a sve više u tunelima i plastenicima.
Gdje su nestale stare sorte?
Još jedna misterija je gdje su nestale stare autohtone sorte dinja? Jesu li ih zamijenile nove sorte ili je to samo posljedica modernizacije i uvoza? Ekipa emisije “Blic Dan” otišla je direktno u Srem, srpsku prestonicu bostandžija, da provjeri kakav je prinos i otkupna cijena ove godine. I šta su otkrili? Kvalitet bostana iz centralne Srbije sve više postaje konkurencija nadaleko poznatom sremskom bostanu!
Zašto je domaće bolje?
Potrošači tvrde da domaće lubenice i dinje imaju neuporedivo bolji ukus. Ali, da li je to samo nostalgija ili stvarno znanje i trikovi bostandžija? Slatkoća srca lubenice nije stvar sreće, već umijeća i iskustva.
Zaključak
Dok Srbija i dalje uvozi ogromne količine lubenica i dinja, domaći proizvođači se bore da sačuvaju tradiciju i kvalitet. Hoće li domaće opet zauzeti svoje mjesto na trpezama ili će uvoz nastaviti dominirati? To je pitanje koje ostaje otvoreno.
Ako ste ljubitelj sočnih ljetnih plodova, možda je vrijeme da se zapitate – jeste li zadnji put kupili domaću lubenicu ili ste se prevarili na uvoznu? Podijelite svoje iskustvo, možda baš vi znate gdje se kriju najslađe lubenice ove godine!
Slug: lubenice-i-dinje-u-srbiji-slatka-borba-domaceg-bostana-protiv-uvoza