Metodije pod istragom: Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori na udaru!
Da li je sloboda govora mrtva u Crnoj Gori? Mitropolit budimljansko-nikšićki Metodije našao se u centru skandala zbog svojih izjava izrečenih tokom liturgije u manastiru Podmaine 7. juna ove godine. Optužen je da je veličao četnički pokret i njegove komandante, kao i da je nazvao poslijeratni sistem u bivšoj Jugoslaviji „titoističko-ustaškom koalicijom“ koja je počinila genocid nad srpskim narodom.
Šta je rekao Metodije?
Metodije je tvrdio da su četnički komandanti poput Dragoljuba Draže Mihailovića i Pavla Đurišića bili prvi gerilci protiv fašista i najveći heroji Drugog svjetskog rata, dok je istovremeno negirao historijski kontekst njihovih ratnih zločina. Također je nazvao Josipa Broza Tita „najvećim monstrumom“ i osporio da je Tito državni simbol Crne Gore, što je izazvalo buru reakcija.
Krivična prijava i odbrana
Protiv Metodija je podnesena krivična prijava od strane NVO Centar za građanska prava zbog veličanja četničkog pokreta. Mitropolit je izjavio da su optužbe „činjenicno neutemeljene i pravno apsurdne“ i da je ovo dio šire kampanje političkog progona Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. On tvrdi da se sloboda izražavanja i mišljenja sve više ograničava, a da se crkva i njeni vjernici uvode u delikt mišljenja.
Politički kontekst
Ovaj slučaj dolazi u trenutku kada se u Crnoj Gori vodi žestoka borba oko identiteta, historije i prava Srpske pravoslavne crkve. Evropski parlament i međunarodne institucije osudile su zločine totalitarnih komunističkih režima, ali u Crnoj Gori se, paradoksalno, pitanje nasljeđa tih režima koristi kao povod za krivični progon.
Sloboda mišljenja ili cenzura?
Metodije upozorava da se uvođenjem pritisaka na crkvu i njene predstavnike uvodi klima cenzure i autocenzure, što je duboko suprotno ustavu i demokratskom društvu. On ističe da je njegova pastirska dužnost da poziva narod na privrženost crkvi i da neće šutjeti ako se sloboda izražavanja i nacionalna ravnopravnost proglašavaju krivičnim djelima.
Šta vi mislite?
Da li je ovo zaista politički progon ili opravdana reakcija na sporne izjave? Da li sloboda govora u Crnoj Gori ima granice? Ostavite komentar i podijelite svoje mišljenje – možda baš vi imate odgovor na ovu vatrenu temu!
Izvor: Dan, Portal Analitika