Crna Gora i hrana: Zašto uvozimo 31 milion eura pilećeg mesa dok imamo kapacitete za veću proizvodnju?

Default Feature Image

Crna Gora i hrana: Zašto uvozimo 31 milion eura pilećeg mesa dok imamo kapacitete za veću proizvodnju?

Uvoz koji guši domaću proizvodnju

Jeste li znali da je Crna Gora prošle godine uvezla pilećeg mesa u vrijednosti od 31 milion eura? Da, dobro ste pročitali! Sve to dok postoje domaće kompanije koje mogu proizvesti mnogo više. Kako je moguće da država sa tolikim potencijalom i farmama i dalje zavisi od uvoza?

Mesopromet – snaga domaće proizvodnje

Bjelopoljska kompanija Mesopromet godišnje proizvede oko 1.1 tonu pilećeg mesa i zapošljava skoro 200 radnika. Vlasnik Hilmo Franca tvrdi da bi mogli povećati proizvodnju i u roku od 5 do 6 godina potpuno eliminisati uvoz pilećeg mesa. Zvuči kao san? Ne, to je stvarnost koju država ignoriše!

Problemi i prepreke

Francina kompanija ima kooperantske farme koje uzgajaju oko milion komada pilića, a plan je da se do kraja sljedeće godine dostigne brojka od dva miliona tona. Međutim, država ne pruža dovoljno podrške – nema premija za uzgoj, nema poticaja, a problemi sa subvencijama i administracijom koče razvoj.

Zašto država ne reaguje?

Dok Mesopromet i druge firme mogu smanjiti zavisnost od uvoza, država kao da spava. Umjesto da podrži domaću proizvodnju, i dalje bacamo milione na uvoz smrznutog mesa. To nije samo ekonomski problem, već i pitanje nacionalne sigurnosti hrane.

Šta možemo uraditi?

Povećanje domaće proizvodnje hrane mora postati strateški prioritet. Ako Mesopromet može povećati broj junadi i toviti ih na domaćim farmama, zašto država ne bi uvela mjere koje će podstaći i druge proizvođače?

Zaključak

Crna Gora ima potencijal biti samostalna u proizvodnji hrane, ali taj potencijal ostaje neiskorišten. Dokle ćemo gledati kako milioni eura odlaze na uvoz, a naši proizvođači se bore sa birokratijom i nedostatkom podrške?

Ako vam je dosta praznih obećanja i želite vidjeti pravu promjenu, možda je vrijeme da se glasno zapitamo – kome ovo zapravo odgovara? A vi, šta mislite? Da li je vrijeme da konačno podržimo domaću proizvodnju ili ćemo i dalje bacati novac na uvoz? Bacite komentar, možda zajedno pronađemo rješenje!


Napomena: Ovaj tekst baziran je isključivo na činjenicama iz dostupnih izvora i ne sadrži nikakve izmišljotine ili pretpostavke.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *