Krvava čistka u Kremlju ili samo samoubistvo?
Roman Starovojt, ruski istražitelj saobraćaja, pronađen je mrtav u ponedjeljak, istog dana kada ga je Vladimir Putin smijenio sa položaja. Tijelo sa ranom od vatrenog oružja u blizini parkinga van Moskve odmah je izazvalo lavinu spekulacija. Zvanično, slučaj se tretira kao samoubistvo, ali ruski mediji i javnost ne mogu se oteti dojmu da je u pitanju nešto mnogo mračnije.
Putin poslao vijenac, ali nije lično došao
Predsjednik Rusije Vladimir Putin nije lično prisustvovao komemoraciji, ali je poslao vijenac. Među prisutnima na komemoraciji u Moskvi bili su visoki zvaničnici Kremlja, što samo dodatno podgrijava sumnje o važnosti i osjetljivosti slučaja. Sahrana će biti održana u Sankt Peterburgu, gdje je Starovojt bio guverner Kurske oblasti prije nego što je postao istražitelj.
Korupcija, istrage i granice rata
Starovojt je smijenjen nakon što je isplivala istraga o korupciji u vezi sa izgradnjom granične odbrane u Kurskoj oblasti, koja je prošlog augusta bila poprište ukrajinskog upada. Iako nije bio formalno uključen, neimenovani izvori tvrde da su osumnjičeni u tom slučaju svjedočili protiv njega. Da li je smrt istražitelja povezana sa njegovim radom na ovom slučaju ili je u pitanju nešto drugo, ostaje misterija.
Još jedna smrt, još jedna misterija?
Ubrzo nakon smrti Starovojta, pojavile su se informacije o još jednom tijelu pronađenom u Moskvi, što dodatno podgrijava teorije o „krvavoj čistki“ u vrhu Kremlja. Da li je neko odlučio da se obračuna sa onima koji su previše znali ili su se usudili da istražuju?
Kremlj ćuti, javnost bruji
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov odbio je da otkrije ko je predstavljao Putina na komemoraciji, navodeći da je to lična odluka predsjednika. Putin je, kako tvrde, sprečen rasporedom da prisustvuje sahrani. Ruski mediji su objavili video snimke gomile okupljene ispred Centralne kliničke bolnice u Moskvi, poznate po liječenju političke elite, gdje je održana ceremonija.
Šta se krije iza zavjese?
Starovojt je bio na položaju istražitelja saobraćaja samo godinu dana, a prije toga je bio guverner Kurske oblasti. Njegova smjena i smrt u istom danu podstakli su brojne spekulacije o povezanosti sa istragom korupcije i ratnim događajima na granici sa Ukrajinom. Da li je ovo samo slučaj samoubistva ili je u pitanju nešto mnogo mračnije?
Zaključak
Dok Kremlj ćuti i odbija da pruži jasne odgovore, javnost i mediji spekulišu o mogućoj „krvavoj čistki“ u vrhu vlasti. Smrt Romana Starovojta ostaje obavijena velom misterije, a istina je možda daleko od onoga što nam se zvanično saopštava.
Ako imate teorije ili ste čuli nešto što bi moglo rasvijetliti ovu mračnu priču, slobodno bacite komentar. Ko zna, možda zajedno otkrijemo šta se zaista desilo u senci Kremlja.