Zamislite ovo: Novi talas nereda, izborna reforma koja pali vatru, i na kraju – historijski dogovor koji bi trebao donijeti novu državu, ali ne i potpunu nezavisnost! Da, dobro ste pročitali. Nova Kaledonija, francuski prekomorski posed od 1853. godine, konačno je na pragu da postane nova država, ali ne sasvim nezavisna od Francuske. Sve se to dešava nakon što su pregovarači u pariskom predgrađu 12. jula postigli sporazum koji je francuski premijer François Bayrou nazvao „historijskim“. Ali, da li je zaista tako?
Neredi i izborna reforma: prava koja se otimaju
Proljeće 2023. godine donijelo je nerede u Novoj Kaledoniji. Razlog? Predložena izborna reforma kojom bi pravo glasa dobili i Francuzi koji su na arhipelagu živjeli najmanje deset godina. Da li je to demokratija ili pokušaj da se utiče na ishod budućeg referenduma? Nije ni čudo što su se stanovnici pobunili. Ova reforma izazvala je pravu buru nezadovoljstva, jer se radi o pitanju koje direktno pogađa suverenitet i budućnost teritorije.
Historijski dogovor ili samo maska?
Sporazum predviđa stvaranje nove države Nove Kaledonije, gdje će stanovnici dobiti novo državljanstvo pored francuskog i moći će samostalno određivati svoju vanjsku politiku. Ali, i dalje će ostati u okviru francuskog ustava. Dakle, nezavisnost? Ne baš. To je kao da dobijete novi auto, ali sa ključem koji drži Francuska. Referendum o ovom pitanju sada čeka glasanje u francuskom parlamentu, a ishod je neizvjestan.
Ekonomija i socijalni problemi: nikal i siromaštvo
Nova Kaledonija je treći najveći svjetski proizvođač nikla, što je ogromna ekonomska prednost. Međutim, proizvodnja je u krizi, a jedan od pet stanovnika živi ispod granice siromaštva. Kako će nova država riješiti ove probleme? Hoće li autonomija donijeti prosperitet ili će ostati samo prazna priča? Ovo pitanje ostaje otvoreno.
Šta dalje?
Sada je sve u rukama francuskog parlamenta i stanovnika Nove Kaledonije. Hoće li se historijski dogovor ostvariti ili će se sve završiti kao još jedna politička farsa? Jedno je sigurno – tenzije su i dalje visoke, a budućnost ove prekomorske teritorije neizvjesna.
Ako imate mišljenje o ovom haosu, slobodno ga podijelite. Da li je ovo korak ka slobodi ili samo još jedna igra moći? Komentari su otvoreni, pa bacite koju riječ – ili bar dobar meme o tome!