Zamislite noć kada je cijela disko muzika praktično spaljena na lomači – i to bukvalno! 12. jula 1979. godine, na stadionu Komiski park u Chicagu, između dva meča bejzbol tima White Sox, desio se događaj koji mnogi nazivaju “Noć uništenja diska”. Umjesto da uživaju u muzici, hiljade ljudi su došle da bace svoje disko ploče u kontejner, koji je potom zapaljen i detoniran, a komadi vinila su letjeli i do 60 metara u visinu! Da, dobro ste pročitali – disko muzika je bukvalno spaljena kao da je neka opasna prijetnja.
Sve je to bio marketinški trik Billa Vica, vlasnika White Soxa, i njegovog sina Mikea, koji su očajnički pokušavali povećati posjećenost na stadionu, jer je prosječna posjećenost bila samo 15% kapaciteta. Steve Dahl, poznati antidisko DJ, bio je mozak iza ove sulude ideje. On je na radiju WLUP vodio rat protiv diska, nazivajući ga “disko sranjem” i pozivajući ljude da se okupe i unište ploče.
Ali, nije to bila samo borba protiv muzike. Disko je bio meta mržnje zbog svoje povezanosti sa crnačkom, latinoameričkom i gej zajednicom. Kritičari su ga smatrali simbolom dekadencije i površnosti, a događaj na Komiski parku bio je kulminacija te mržnje. Navijači su poslije paljenja ploča divljali, čupali travu, pravili lomače i krali baze, dok ih policija nije razbila.
Iako je disko zvanično bio na koljenima, njegova smrt je bila preuveličana. Nedelju dana nakon događaja, disko numere su i dalje dominirale top listama, a žanr je nastavio da živi kroz house muziku i kasnije hitove poput “Get Lucky” Daft Punka. Noć uništenja diska ostaje simbol mržnje, netolerancije i panike pred promjenama u kulturi, ali i dokaz da prava muzika nikada ne umire.
Ako ste mislili da je ovo samo još jedna dosadna priča iz prošlosti, razmislite ponovo. Ko je stvarno izgubio te noći? Disko? Ili oni koji nisu mogli podnijeti da svijet mijenja ritam? Podijelite svoje mišljenje, možda baš vi znate za neki sličan događaj koji je promijenio muziku zauvijek!