Njegošev park postaje otvorena galerija: Kulturni bum ili još jedan gradski projekat?

Njegošev park postaje otvorena galerija: Kulturni bum ili još jedan gradski projekat?

Jeste li ikada pomislili da park može postati epicentar umjetnosti, kulture i sporta? Pa, Podgorica je odlučila to i dokazati! Njegošev park, jedan od najljepših gradskih ambijenata, uskoro će biti pretvoren u pravu galeriju na otvorenom. Ali, je li to zaista revolucionarni potez ili samo još jedan od onih projekata koji se brzo zaborave?

Šta se dešava u Njegoševom parku?

Prema riječima Duške Mačić, glavne gradske arhitektice, u okviru projekta „Parkujemo“ biće postavljeno čak 26 izložbenih panoa. Ti panoi neće biti obični reklamni bilbordi, već prava umjetnička djela koja će park pretvoriti u prostor dostupan svima, u bilo koje doba dana. Ideja je da se umjetnost, književnost i kreativni izrazi približe svim građanima, a ne da budu rezervisani samo za muzeje i galerije.

Ali to nije sve! Park će dobiti i novu, savremenu rasvjetu, što znači da će biti sigurniji i privlačniji i u večernjim satima. Zelenilo će biti obnovljeno, travnjaci sanirani, a sistem navodnjavanja korigovan. Sve to rade gradska preduzeća „Zelenilo“ i „Agencija za stanovanje i komunalne djelatnosti“.

Zašto je ovo važno?

U vremenu kada je nedostatak adekvatnih prostora za organizaciju izložbi evidentan, ovakav projekat predstavlja osvježenje i demokratizaciju kulture. Umjesto da umjetnost bude skrivena iza zidova, ona će biti dostupna svakom prolazniku, bilo da je u žurbi ili uživa u šetnji parkom.

Ovaj potez može biti i podsticaj za kreativne pojedince koji nemaju gdje izlagati svoje radove, ali i za institucije poput muzeja i galerija koje će dobiti novu platformu za promociju kulture.

Ali, da li je sve baš tako sjajno?

Naravno, kao i svaki gradski projekat, i ovaj ima svoje kritičare. Neki se pitaju da li će postavljanje panoa i reklamnih sadržaja narušiti prirodni ambijent parka. Drugi se brinu da li će se ovaj projekat održati na duže staze ili će biti još jedan od onih koji brzo izblede i zaborave se.

Također, pitanje je koliko će građani zaista koristiti ovaj prostor i da li će umjetnost na otvorenom zaista doprinijeti većoj kulturnoj svijesti ili će ostati samo dekoracija.

Šta kažu nadležni?

Duška Mačić ističe da je cilj projekta da se kultura učini dostupnijom i prisutnijom u svakodnevnom životu svih nas. Otvaranje prostora biće obilježeno izložbom autorskih radova na temu rekonstrukcije Robne kuće „Nama“, nastalih u okviru međunarodnog konkursa.

Nemanja Gajović, vršilac dužnosti direktora „Zelenila“, naglašava da će nakon postavljanja panoa biti izvršena sanacija zelenih površina, što će dodatno oplemeniti park.

Zaključak: Kulturni bum ili samo još jedan gradski projekat?

Sve u svemu, ideja da se jedan od najljepših parkova u Podgorici pretvori u otvorenu galeriju zvuči kao sjajan potez. U vremenu kada nam je kultura potrebnija nego ikada, ovakvi projekti mogu biti svjetionik nade.

Ali, kao i uvijek, prava vrijednost projekta zavisi od njegove realizacije i održivosti. Da li će Njegošev park zaista postati mjesto susreta, inspiracije i kulture, ili će ostati samo još jedna ideja na papiru, vrijeme će pokazati.

U međuvremenu, ako ste za šetnju i malo kulture na otvorenom, možda je vrijeme da posjetite Njegošev park i sami procijenite – da li je ovo početak nečeg velikog ili samo još jedan gradski eksperiment?

A vi, šta mislite? Da li je ovo pravi put za Podgoricu ili samo još jedna „lijepa priča“? Bacite komentar, podijelite svoje mišljenje, ili samo dođite i pogledajte – umjetnost je sada na dohvat ruke, bukvalno!


Slug: njegosev-park-otvorena-galerija-kulturni-bum-ili-gradski-projekat

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *