Dobrodošli u svijet naftnih vrtloga gdje cijene ne padaju, već se drže kao da sutra ne postoji! Globalne cijene nafte stabilizovale su se iznad 68 dolara po barelu, a za to su zaslužni ne samo tradicionalni igrači, već i neočekivani akteri poput Kine koja je pojačala uvoz iranske nafte do rekordnih 1,8 miliona barela dnevno. Da, dobro ste pročitali – Kina, najveći svjetski uvoznik nafte, ne samo da kupuje, već i diže cijenu nafte na pijedestal, dok se zalihe benzina i dizela tope brže nego što ste mogli napuniti rezervoar ovog ljeta.
OPEC, ta moćna organizacija zemalja izvoznica nafte, izvijestila je da je cijena njihove naftne korpe ostala stabilna oko 68 dolara, ali ne zaboravite da su zalihe pale oštrije nego što su analitičari očekivali. To znači samo jedno – potražnja je na vrhuncu, a rafinerije rade punom parom kako bi zadovoljile ljetnu sezonu vožnje u SAD-u i Evropi.
Geopolitičke tenzije na Bliskom istoku, koje su prije skoro sedmicu dana podigle rizike na tržištu, sada su gotovo zaboravljene jer trgovci gledaju samo u brojke ponude i potražnje. A tu je i američki predsjednik Donald Trump koji je, kao da je iz vedra neba, nagovijestio moguće ublažavanje sankcija Iranu kako bi se pomoglo obnovi infrastrukture oštećene u sukobima. Je li to početak nove ere u naftnoj politici ili samo još jedna od njegovih iznenadnih izjava? Samo vrijeme će pokazati.
Evropski podaci također potvrđuju da je potražnja za gorivom u porastu, sa zalihama dizela na najnižem nivou u više od godinu dana. Singapurski destilati su također u padu, što odražava rast izvoza. Sve u svemu, nafta je trenutno u centru pažnje, a tržište se ponaša kao da je u vatrenoj oluji – stabilno, ali napeto.
Ako ste mislili da je ovo kraj priče, varate se! OPEC osam vodećih zemalja razgovara o mogućem povećanju proizvodnje, ali hoće li to smiriti tržište ili samo dodati ulje na vatru? Cijena barela na londonskom tržištu trenutno je oko 68,24 dolara, dok je u SAD-u oko 65,75 dolara. Sve to dok se svijet okreće novim igračima i novim geopolitičkim igrama.
Dakle, sljedeći put kada natočite gorivo, sjetite se – iza te cijene stoji prava drama, s kineskim uvozom, američkim politikama i globalnim tenzijama koje se igraju s našim novčanicima. A vi, šta mislite, hoće li cijene nastaviti rasti ili će se konačno smiriti? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj naftnoj sapunici!