Petrovdan: Srpski praznik pun vatre, jabuka i drevnih običaja

Danas je Petrovdan, jedan od najvećih praznika Srpske pravoslavne crkve, posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu, prvim propovjednicima hrišćanstva i najbližim Isusovim učenicima. Ovaj praznik, koji se obilježava 12. jula po gregorijanskom kalendaru, nosi sa sobom bogatu tradiciju i običaje koji se prenose generacijama.

Petar, nekada ribar po imenu Simeon, bio je prvi koji je jasno izrazio vjeru u Isusa kao Sina Božijeg. Njegova moć i čuda, poput liječenja bolesnih i uskrsnuća mrtvih, ostavili su dubok trag u hrišćanskoj tradiciji. Njegova borba sa sopstvenim slabostima i iskušenjima, uključujući izdaju Isusa i sukob sa Sotonom, čine njegov lik još zanimljivijim.

Kod Srba, Petrovdan je poznat po običajima paljenja lila na trgovima, pravljenju vijenaca od divlje treskaronje ili breze, i nošenju tih buktinja od strane djece kroz sela. Ove vatre simbolizuju vrijeme kada su vjernici bili progonjeni i mučeni, često spaljivani živi na drvenim stubovima. Danas se vjeruje da ove buktinje donose zdravlje i blagostanje domaćinstvu.

U nekim dijelovima južnog Banata, običaj je da se ujutro na Petrovdan raznose jabuke prvim susjedima i dušama umrlih, dok se u drugim krajevima jabuke nose u crkvu na blagoslov. Djeca sa zapaljenim lilama obilaze kuće, a domaćini im daruju poklone. Također, postoji i poseban kolač s jabukama, poznat kao “petrovača”.

Ranije su ljudi na ovaj dan prskali stoku vodom da bi bila zdrava, a pastiri su pleli vijence i stavljali ih na rogove stoke. Petrovdan je i dan kada završava petrovski post, pa je običaj da se zakolje guska kako bi se prekršio post.

Postoje i vjerovanja da treba rano ustati, okupati se u zrakama izlazećeg sunca i umiti rosom za dobro zdravlje tokom cijele godine. Također, pletu se vijenci od cvijeća uz želju, koji se drže u kući dok se želja ne ostvari. Usamljene osobe trebaju staviti buketić cvijeća pod jastuk da bi pronašle ljubav.

Petrovdan je dan pun simbolike, običaja i tradicije koji i danas žive u srcima Srba. Od paljenja buktinja do dijeljenja jabuka, ovaj praznik nas podsjeća na snagu vjere, zajedništva i poštovanja prema precima. A ako vam se čini da je sve to malo čudno ili staromodno, sjetite se – tradicija je ono što nas drži zajedno, čak i kad svijet oko nas luduje.

I da, ako ste ikada zapalili lilu ili pravili vijenac od breze, bacite komentar i podijelite svoje iskustvo – možda baš vi znate neki zaboravljeni običaj koji bi svi trebali čuti!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *