U kojim zemljama vas fotografisanje može skupo koštati ili zatvoriti?

Fotografisanje ili zatvor? Da, dobro ste pročitali!

Zamislite da ste na odmoru, uživate u prelijepim pejzažima, a onda izvadite telefon da zabilježite savršeni selfi ili snimak. Ali, STOP! U nekim zemljama to može da vas košta i do 130.000 eura ili čak zatvora! Da li je to realno ili samo još jedna turistička noćna mora?

Zemlje gdje fotografisanje nije bezazleno

Dubai, Španija, Japan, Italija – zvuče kao raj za turiste, ali pazite! U Dubaiju, ako slikate ljude bez dozvole ili u zabranjenim zonama, prijeti vam kazna do 130.000 eura ili zatvor. U Španiji, snimanje policajaca bez dozvole može vas koštati 30 eura, a u Japanu i Italiji postoje stroga pravila čak i za obične selfije.

Zašto su pravila tako stroga?

Stručnjaci iz britanske agencije za luksuzna putovanja Eshores upozoravaju da mnoge zemlje imaju stroge zakone o privatnosti i autorskim pravima. Snimanje bez dozvole može biti ozbiljan prekršaj. U Japanu, na primjer, snimanje u hramovima i tradicionalnim kvartovima može biti kulturna uvreda i dovesti do ozbiljnih posljedica.

Selfi zone i kazne za predugo poziranje

Italijanski gradić uveo je “selfi zone” gdje je zabranjeno predugo zadržavanje radi fotografisanja. Kazna za predugo poziranje može biti i do 100 eura! Sve to da bi se smanjile gužve u sezoni. Da li je ovo preterano ili samo pametan način da se kontroliše masovni turizam?

Neovlašteno fotografisanje može vas odvesti u zatvor

Zakon o zaštiti prava na privatnost pojedinaca je rigorozan. Ako slikate nekoga bez dozvole i ta osoba je prepoznatljiva, možete se suočiti sa ozbiljnim pravnim posljedicama, uključujući i zatvor. Čak i neovlašteni selfiji su tehnički kažnjivi.

Savjeti za turiste

Gavin Lapidus, osnivač Eshoresa, savjetuje da uvijek unaprijed istražite lokalne zakone o fotografisanju ili se konsultujete sa iskusnim putničkim agentima. Posebno budite oprezni u blizini policajaca, vojnih zona, vladinih zgrada i određenih palača.

Zaključak

Sljedeći put kada budete planirali savršenu Instagram fotku, sjetite se da u nekim zemljama to može biti skupa avantura – bukvalno! Da li je ovo pretjerivanje ili neophodna mjera zaštite privatnosti i kulture? Možda je vrijeme da se zapitamo koliko slobode imamo u digitalnom svijetu.

A vi? Jeste li ikada imali neprijatnosti zbog fotografisanja na putovanjima? Ili možda znate neku zemlju sa još čudnijim pravilima? Podijelite svoje priče, da se zajedno nasmijemo ili zgrozimo!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *