Rijetki portret Mahatme Gandija prodan za više od 200.000 dolara – umjetnost ili ludilo?

Jeste li ikada pomislili da portret star skoro sto godina može vrijediti više od 200.000 dolara? E pa, sada znate! Rijetki uljani portret indijskog vođe nezavisnosti, Mahatme Gandhija, upravo je prodat na aukciji u Londonu za nevjerovatnih 200.000 dolara. Da, dobro ste pročitali – dvjesto hiljada! I nije to bilo kakvo umjetničko djelo. Portret je naslikala britanska umjetnica Kler Lejton 1931. godine, dok je Gandi bio u Londonu na drugoj konferenciji okruglog stola o ustavnim reformama za Indiju i njenim zahtjevima za samoupravom.

Lejton nije bila samo obična umjetnica – bila je jedna od rijetkih koja je imala privilegiju da sjedi sa Gandijem i slika ga. Toliko puta je posjećivala njegovu kancelariju da ga je i skicirala više puta. Zamislite samo koliko je pažnje i truda uložila u ovaj portret! I sada, skoro sto godina kasnije, neko je spreman platiti ogromnu sumu za ovaj komad historije.

Ali budimo iskreni – da li je ovo umjetnost ili samo još jedan primjer kako se na imenu slavnih može zaraditi ogroman novac? Da li je vrijednost ovog portreta zaista u njegovoj umjetničkoj vrijednosti ili u legendi Gandija? I koliko je uopšte realno da jedan portret može koštati više od prosječne plate u mnogim zemljama?

Ova aukcija podsjeća koliko su historijski artefakti i umjetnička djela često precijenjeni, ali i koliko ljudi i dalje vjeruju u moć simbola. Mahatma Gandi, čovjek koji je vodio Indiju ka nezavisnosti nenasilnim putem, sada je predmet luksuzne trgovine umjetninama. Da li je to pošteno prema njegovom naslijeđu?

Ako imate mišljenje o tome, slobodno ga podijelite – možda baš vi imate bolju ideju šta bi trebalo raditi sa ovakvim umjetničkim djelima. Ili možda mislite da je ovo samo još jedan dokaz da je svijet poludio za novcem i slavom? U svakom slučaju, ova priča sigurno neće ostaviti nikoga ravnodušnim!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *