Skandal na Festivalu evropskog filma Palić: Da li je historija samo fikcija?

Dobrodošli u svijet gdje historija postaje filmska sapunica, a Festival evropskog filma Palić pretvara se u pozornicu za kontroverze koje će vas natjerati da se zapitate – gdje je granica između istine i fikcije? 32. izdanje festivala, koje se održava od 19. do 23. jula u Paliću kod Subotice, donosi nam premijeru filma “Sedef magla” – posljednjeg ostvarenja preminulog reditelja Milorada Milinkovića. Film koji otvara festival baca nas u mračne dubine srpske historije, u 1903. godinu, kada je Jelena Ilka Marković pokušala ubiti kralja Milana Obrenovića u sabornoj crkvi. Zvanična verzija njene smrti u zatvoru glasi da se obesila peškirom o krevet, ali tragovi ukazuju da to nije bilo samoubistvo. Sedam godina kasnije, na obali Save, pronalaze se dva tijela – ubijene djevojke i praunuka kneza Miloša, a slučaj se ponovo otvara. Ovaj mračni triler sa elementima historijske drame, sa glumačkom postavom koja uključuje Miloša Timotijevića, Petara Strugara i Voju Brajovića, izaziva buru emocija i pitanja o tome koliko je historija iskrivljena i zataškana.

Ali to nije sve! Festival donosi i film “Dva tužioca” ukrajinskog reditelja Sergeja Loznice, koji prati sovjetskog tužioca u vrijeme Staljinovih čistki. Film je već osvojio nagradu na Kanskom festivalu, a prikazivat će se 20. jula. Zatvaranje festivala rezervisano je za dokumentarac “Ej, salaši!” koji nas vodi na putovanje kroz vojvođansku ravnicu i nestajuće svjetove, uz muziku legendarnog Zvonka Bogdana.

Festival je bogat i raznovrstan, sa čak 16 selekcija i filmovima iz cijele Evrope, ali centralna tema ostaje – kako se kroz umjetnost suočiti sa prošlošću, istinom i zaboravom? Da li je historija samo priča koju nam serviraju, ili je vrijeme da se probudimo i pogledamo iza kulisa?

Ako volite filmove koji vas tjeraju da razmišljate, da se ljutite, da se smijete i da se zapitate – ovaj festival je za vas. A ako imate svoje mišljenje o tome kako se historija prikazuje na filmu, slobodno ga podijelite. Ko zna, možda baš vaša kritika bude glas koji mijenja stvari!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *