Bankarski haos ili spas?
Narodna banka Srbije (NBS) je 17. juna ove godine objavila izmjene i dopune Zakona o bankama koje će stupiti na snagu 1. oktobra, dok će odredbe o ključnim funkcijama u bankama važiti od 1. januara naredne godine. Ove izmjene su predstavljene kao veliki korak ka većoj pravnoj sigurnosti i stabilnosti bankarskog sektora, ali da li je to zaista tako?
Šta donose izmjene?
Članovi uprave banaka sada moraju imati ne samo dobru poslovnu reputaciju i kvalifikacije, već i najmanje pet godina iskustva u finansijskom sektoru, kao i sposobnost da posvete dovoljno vremena obavljanju svojih funkcija. Ovo znači da će broj direktorskih funkcija koje jedna osoba može obavljati biti strogo ograničen, što je u skladu sa evropskim standardima.
NBS je uvela i pojam “ključnih funkcija” u bankama, koje uključuju upravljanje rizicima, kontrolu usklađenosti poslovanja, unutrašnju reviziju i druge funkcije koje imaju značajan uticaj na poslovanje banke. Banke će morati da obezbede da nosioci ovih funkcija imaju dobru reputaciju, kvalifikacije i iskustvo, a njihovo imenovanje će biti podložno prethodnoj saglasnosti NBS.
Takođe, uveden je fond za restrukturiranje banaka, što je značajan korak ka unapređenju otpornosti bankarskog sistema.
Da li će banke preživjeti?
Ove izmjene zvuče kao da će podići standarde i povećati odgovornost u bankarskom sektoru, ali sa druge strane, nameću i dodatne administrativne i finansijske terete bankama. Ograničenje broja funkcija koje jedan član uprave može obavljati može dovesti do manjka kvalifikovanih kadrova, što može otežati rad banaka, posebno manjih.
Uvođenje strožih kriterijuma za članove uprava i ključne funkcije može dovesti do smanjenja broja kandidata, a time i do povećanja troškova za banke koje će morati da plate više za stručnjake koji ispunjavaju ove uslove.
Šta kažu stručnjaci?
Igor Dodić iz advokatske kancelarije Dodić smatra da izmjene doprinose većoj pravnoj sigurnosti i stabilnosti bankarskog sektora, ali ističe da će banke morati da prilagode svoje poslovanje novim zahtjevima. On naglašava da zakon neće prouzrokovati dodatne troškove građanima i privredi, ali će podstaći tržišnu konkurenciju i jačati investicione ambijente.
Šta vi mislite?
Da li su ove izmjene pravi put ka jačanju bankarskog sektora ili će samo dodatno otežati poslovanje banaka? Da li će banke uspeti da se prilagode novim pravilima ili nas očekuje talas otpuštanja i zatvaranja? Podelite svoje mišljenje, ispričajte nam svoje iskustvo sa bankama ili samo bacite neki dobar vic o bankarima – znate da volimo dobru priču!
Zaključak
Izmjene Zakona o bankama u Srbiji donose značajne promjene u korporativnom upravljanju, sa ciljem povećanja stabilnosti i pravne sigurnosti. Međutim, ostaje pitanje da li će ove promjene biti previše za bankarski sektor ili će zaista doneti potrebnu revoluciju. Pratimo razvoj situacije i spremni smo na sve – od pohvala do kritika, od smeha do suza. Budite deo ove priče!
Izvor: Blic Biznis, Igor Dodić, advokatska kancelarija Dodić