Zašto Srbija okreće leđa EU i gleda ka Rusiji?

Srbija i EU: Ljubav na klimavim nogama

Jeste li znali da manje od polovine Srba danas želi da njihova zemlja postane članica Evropske unije? Da, dobro ste pročitali! Prema domaćim istraživanjima, podrška EU u Srbiji pala je ispod 50%, dok simpatije prema Rusiji rastu kao da je Putin lično donio čarobni štapić.

Šta se dešava sa Srbijom?

Dok Evropa i dalje drži prst na čelu i kritikuje Beograd zbog prodaje oružja Ukrajini, Srbija se nalazi u čudnoj poziciji. Predsjednik Vučić je još nedavno slavio Dan pobjede u Rusiji, a sada se suočava sa optužbama iz Moskve da je izdao prijateljstvo. Da li je ovo diplomatski tango ili samo haos?

Studentski protesti bez EU zastave?

Zamislite ovo: hiljade studenata biciklima prelaze preko 1000 kilometara da bi skrenuli pažnju na probleme u zemlji, a zastava EU? Nigdje je nema! Evropski zvaničnici su to primijetili i priznali da je podrška EU u Srbiji na najnižem nivou u regionu.

Kosovo kao kamen spoticanja

Glavni kamen spoticanja je pitanje Kosova. Većina Srba je protiv priznavanja nezavisnosti Kosova, a uslov za ulazak u EU je upravo to. To je kao da vam neko kaže: “Hoćeš kola? Ali prvo da prodaš kuću!”. Nije ni čudo što je podrška EU pala sa 43% na samo 32% u posljednjih deset godina.

Rusija kao moćni saveznik?

Dok Evropa šalje milijarde evra pomoći Srbiji, Srbi gledaju ka Moskvi kao pravom prijatelju. Više od polovine građana Srbije vidi Rusiju kao najvažnijeg političkog saveznika, dok EU ostaje na drugom mjestu kao ekonomski partner. Iako Srbija nije uvela sankcije Rusiji, Brisel traži usklađivanje vanjske politike, što dodatno komplikuje stvari.

Šta kažu stručnjaci?

Profesor Roberto Beloni sa Univerziteta u Bolonji kaže da je Putin za mnoge Srbe simbol snažnog lidera koji se suprotstavlja “arogantnom Zapadu”. Takođe, politički analitičari primjećuju da EU ne uspijeva da se pozicionira u političkoj polarizaciji Srbije, što dodatno smanjuje njenu relevantnost.

Zaključak: EU ili Rusija?

Srbija je na raskršću. Sa jedne strane, tu su milijarde evra pomoći i ekonomska saradnja sa EU. Sa druge, emotivna i politička veza sa Rusijom, koja je za mnoge Srbe simbol otpora i snage. Dok se pregovori o Kosovu ne pomjeraju, a studenti protestuju bez EU zastave, pitanje je – gdje Srbija zaista želi da ide?

Ako ste mislili da je ovo samo još jedna dosadna politička priča, razmislite ponovo. Ovo je drama sa pravim akterima, pravim sukobima i pravim posljedicama. A vi? Koju zastavu biste vi nosili na protestu? Ili možda ni jednu? Bacite komentar, da vidimo ko je za koga!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *