Slovenija prepolovila ilegalne migracije, dok Crna Gora tone u kriminal i nesigurnost!
Jeste li znali da je slovenačka policija u prvih šest mjeseci ove godine zabilježila samo 9 ilegalnih prelazaka granice? Da, dobro ste pročitali – devet! To je više nego dvostruko manje nego u istom periodu prošle godine, kada ih je bilo 21.
Najviše ilegalnih migranata dolazi iz Afganistana, Maroka i Bangladeša, a najkritičnija tačka je južna granica sa Hrvatskom, posebno Novo Mesto, gdje se odvija čak 72% svih ilegalnih prelazaka. Krajem maja, samo 8 stranaca izrazilo je namjeru tražiti međunarodnu zaštitu, što je 60% manje nego prošle godine.
Slovenija je očito odlučila stati na kraj ilegalnim migracijama, dok se u susjednoj Crnoj Gori situacija sa sigurnošću i kriminalom samo pogoršava. MANS, nevladina organizacija, tvrdi da su posljednja ubistva dokaz da država nije ni blizu da pobijedi organizovani kriminal. Godine odlaganja reformi, izostanak pravog vjetinga i odgovornosti, kao i slabi institucionalni kapaciteti, doveli su do toga da građani ne mogu računati na sigurnost.
Dok Slovenija uspješno kontroliše svoje granice, Crna Gora se bori sa mafijom, korupcijom i haosom u sigurnosnom sektoru. MANS upozorava da su reforme potrebne odmah, a ne kao politički marketing i prazna obećanja.
Ukratko, dok jedna zemlja rješava problem ilegalnih migracija, druga se guši u vlastitim problemima. Da li je Crna Gora spremna suočiti se sa realnošću ili će nastaviti tonuti?
Ako imate mišljenje o ovome, ili možda dobar vic o državama koje ne znaju šta rade, slobodno podijelite u komentarima. Nije da tražimo, ali… znate već!
Slovenija smanjuje ilegalne migracije:
- 9 ilegalnih prelazaka u prvih 6 mjeseci 2024.
- 21 ilegalni prelazak u istom periodu 2023.
- Najviše migranata iz Afganistana, Maroka, Bangladeša.
- Novo Mesto – epicentar sa 72% prelazaka.
- 60% manje zahtjeva za međunarodnu zaštitu.
Crna Gora u problemu:
- Posljednja ubistva pokazuju neuspjeh države u borbi protiv kriminala.
- Godine odlaganja reformi i nedostatak vjetinga.
- Institucije ne mogu garantovati sigurnost građanima.
- Potreba za konkretnim akcijama, ne praznim obećanjima.
Slovenija je pokazala kako se to radi, Crna Gora? Izgleda da još uči. Ili možda ne želi da nauči.
Uključite se u razgovor, jer ovo nije samo priča o migracijama ili kriminalu – ovo je priča o budućnosti naših zemalja!