Španija i Izrael u diplomatskoj drami: Ko je na krivoj strani historije?

Španija i Izrael u diplomatskoj drami: Ko je na krivoj strani historije?

Španija je pozvala na razgovor otpravnika poslova izraelskog veleposlanstva u Madridu zbog izjave koja je izazvala diplomatsku buru! Izrael je nazvao odluku premijera Pedra Sančeza da zatraži od EU suspenziju trgovinskog sporazuma sa Izraelom “moralno neobranjivom” i optužio Španiju da je na “krivoj strani historije” jer demonizira Izrael.

Šta se desilo?

Premijer Španije Pedro Sančez na sastanku šefova vlada EU pozvao je na hitnu suspenziju trgovinskog sporazuma sa Izraelom zbog, kako je rekao, genocida nad Palestincima u Pojasu Gaze. Ova izjava izazvala je oštru reakciju izraelske diplomatske misije u Madridu, koja je optužila Španiju za nepravednu demonizaciju Izraela.

Španija ne popušta

Špansko Ministarstvo vanjskih poslova, pod vodstvom Hosea Manuela Albaresa, pozvalo je izraelskog otpravnika poslova na razgovor kao znak protesta. Ovo je već treći put u nešto više od mjesec dana da Španija poziva izraelskog diplomatu na razgovor zbog sličnih incidenata, uključujući i slučaj kada je Izrael presreo humanitarnu flotu sa 12 aktivista, među kojima je bio i jedan Španac.

Kontekst i posljedice

Španija je još 2014. godine priznala državu Palestinu u granicama iz 1967. godine i smatra da Izrael mora povući svoje snage sa okupiranih teritorija. Ovakav stav Španije doveo je do njenog izoliranja unutar evropske politike prema Bliskom istoku, a izraelski otpravnik poslova tvrdi da Španija zauzima “najekstremniji i najizoliraniji stav” u EU.

Šta kažu Izraelci?

Izraelska strana povukla je svog ambasadora iz Španije nakon što je Sančez najavio priznanje Palestine. Izraelski diplomat u Madridu izjavio je da Španija “stavlja sebe na krivu stranu historije” i da je njena politika nepravedna prema Izraelu.

Šta ovo znači za EU?

Odluka Španije da traži suspenziju trgovinskog sporazuma sa Izraelom može imati šire posljedice na odnose EU i Izraela, kao i na unutrašnje jedinstvo EU po pitanju Bliskog istoka. Dok neki članovi EU podržavaju oštriji stav prema Izraelu, drugi su oprezniji, što dodatno komplikuje situaciju.

Zaključak

Diplomatska kriza između Španije i Izraela pokazuje koliko je situacija na Bliskom istoku i dalje eksplozivna i kako se odražava na međunarodne odnose. Da li je Španija zaista na “krivoj strani historije” ili Izrael preuveličava svoju reakciju? Ostavite komentar i recite nam šta vi mislite o ovom diplomatskom haosu!


Politika je kao fudbal – svi imaju mišljenje, ali rijetko ko zna pravila igre.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *