Studentske blokade u Srbiji: Policijska brutalnost, Vučićeve prijetnje i politička farsa

Studentske blokade u Srbiji: Policijska brutalnost, Vučićeve prijetnje i politička farsa

U Srbiji se već danima odvija prava drama na ulicama – studenti i građani blokiraju saobraćajnice u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i drugim gradovima, a policija odgovara brutalnim hapšenjima i nasiljem. Sve je počelo kao studentski protest zbog policijske brutalnosti, ali se brzo pretvorilo u masovni pokret podržan od akademske zajednice i brojnih društvenih grupa.

Policija udara, Vučić prijeti

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ne štedi riječi. Policija je, prema njegovim riječima, „potpuno kontrolisala situaciju“ i „blokadama nisu ugroženi interesi građana“. Vučić je čak izjavio da su blokade „šteta za susjede“ i da podrška protestima drastično opada. On je nazvao demonstrante „huliganima“ i „kontejner teroristima“, a policiji čestitao na „primjeni minimalne sile“.

Međutim, izvještaji sa terena govore drugačije: desetine uhapšenih, prebijanja, teški prelomi kod najmanje četvoro demonstranata, i to sve zbog mirnih blokada saobraćajnica. Među privedenima su studenti, profesori, srednjoškolci, a čak je i reditelj i profesor Fakulteta dramskih umjetnosti u Beogradu Stefan Filipović uhapšen.

Blokade kao odgovor na represiju

Protesti su počeli nakon što su pristaše Srpske napredne stranke brutalno napale studente na Fakultetu dramskih umjetnosti u Novom Sadu, a kulminirali su blokadama više od 60 fakulteta na sva četiri državna univerziteta. Građani su se pridružili studentima, koristeći taktiku mobilnih blokada – brzo pomjeraju kontejnere i zauzimaju raskrsnice, izbjegavajući direktne sukobe sa policijom.

Advokati su se organizovali da pruže besplatnu pravnu pomoć uhapšenima, dok tužilaštva pojačavaju dežurstva kako bi brzo procesuirali privedene. Ipak, mnogi smatraju da je represija prekomjerna i da je cilj zastrašivanje građana.

Politička farsa i Vučićeve izjave

Miloš Vučević, savjetnik predsjednika Srbije i predsjednik SNS, nazvao je blokade „politikom fašizma“ i „huliganskim napadima“ na druge građane. On tvrdi da blokade neće dovesti do političkih promjena i da Vučić neće popustiti pod pritiskom. Vučević je čak uporedio demonstrante sa „nižom rasom“ i optužio roditelje da ne znaju šta njihova djeca rade.

Ovakve izjave samo dodatno podgrijavaju tenzije i pokazuju koliko vlast ne razumije ili ne želi razumjeti nezadovoljstvo građana. Dok se vlast hvali „evropskom budućnošću Srbije“, na ulicama se guši sloboda izražavanja i pravo na mirni protest.

Akademska zajednica i građanski otpor

Akademska zajednica u Srbiji pokazuje solidarnost sa studentima. Profesori i studenti organizuju blokade, proteste i pravnu pomoć. Međutim, postoje i unutrašnje podele – neki studenti su protiv štrajka profesora, dok drugi smatraju da je neophodno jedinstvo u borbi protiv represije.

Građanska neposlušnost se širi – blokade raskrsnica, mobilne akcije, masovne obustave rada. Iako vlast pokušava da uguši proteste, poruka je jasna: nezadovoljstvo je veliko, a građani neće odustati lako.

Šta dalje?

Da li će protesti dovesti do stvarnih promjena ili će biti ugušeni represijom? Vučić i njegovi saradnici pokazuju da nisu spremni na dijalog, već na obračun sa neistomišljenicima. Sa druge strane, studenti i građani pokazuju izuzetnu hrabrost i upornost.

Ova situacija u Srbiji nije samo borba za prava studenata, već i za budućnost demokratije, slobode i pravde u zemlji. Ako mislite da je ovo samo još jedna u nizu političkih drama, razmislite ponovo – jer na ulicama se piše istorija.

A vi, šta mislite? Da li su studenti heroji ili huligani? Da li Vučić zaista kontroliše situaciju ili je na ivici gubitka kontrole? Bacite komentar, bacite pogled na ulice Srbije i odlučite sami – jer ovde se ne radi o tišini, već o buntu koji ne prestaje!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *