Beogradske ulice u plamenu studentskog bijesa!
Večernji Beograd postao je arena studentskih protesta koji ne prestaju šokirati i dijeliti javnost. Sve je počelo oko 18 sati ispred Fakulteta dramskih umjetnosti na Novom Beogradu, gdje se okupilo stotinjak građana i studenata spremnih glasno reći „dosta je!“
Umjesto da mirno prošetaju do Ušća, kako je prvobitno planirano, kolona je odlučila produžiti preko Brankovog mosta, blokirajući saobraćaj i izazivajući potpuni haos. Saobraćaj je bio zaustavljen, a vozači su satima stajali u kolonama dok su studenti i građani neumorno skandirali protiv policijske represije i privođenja njihovih kolega.
Policija i studenti: sukob koji ne prestaje
Protesti su eskalirali nakon što su studenti Pravnog fakulteta u Beogradu pozvali na okupljanje zbog, kako tvrde, brutalnog postupanja policije prilikom privođenja studenata osumnjičenih za planiranje nasilne promjene ustavnog uređenja. Policija je, sa svoje strane, uvela rotaciju patrola i obezbjeđivala blokade raskrsnica, ali to nije smirilo bijes protesta.
Na ulicama su se pojavile i grupe građana koje podržavaju studente, a blokade su se proširile na više raskrsnica u Beogradu i drugim gradovima Srbije. Sve je kulminiralo blokadom raskrsnice između Bulevara kralja Aleksandra i beogradskih ulica, kao i Brankovog mosta, što je izazvalo ogromne saobraćajne gužve.
Studentski poziv na otpor i kritike sistema
Studenti Pravnog fakulteta u Novom Sadu također su se uključili u borbu, pozivajući građane da im se pridruže ispred Novosadskog sajma, gdje je planirano održavanje ispita. Oni tvrde da je uprava fakulteta angažirala privatno obezbjeđenje i da se ispiti polažu pismenim putem, što nije praksa na tom fakultetu. Također, ukazuju na svakodnevna kršenja ustava i zakona, kao i na zlostavljanje od strane policije.
Roditelji pritvorenih studenata poslali su apel Evropskoj uniji, tvrdeći da Srbija danas ima političke zatvorenike i da se prema njima ophodi s apsolutnim nepoštovanjem.
Mentalno zdravlje građana na udaru represije
Dok se protesti nastavljaju, stručnjaci za mentalno zdravlje upozoravaju da brutalni oblici represije ozbiljno narušavaju osnovni osjećaj sigurnosti građana i ugrožavaju njihovo mentalno zdravlje. Sve češća upotreba sile od strane snaga reda unosi dodatni strah i stres u svakodnevni život ljudi.
Zašto se sve ovo dešava?
Sve je počelo nakon protesta 28. juna, kada su uhapšeni studenti zbog navodnog učešća u nasilju i planiranju promjene ustavnog uređenja. Od tada, studenti su odlučili da ne ćute i da se bore za svoja prava i pravdu, ali i za poštovanje zakona i ustava.
Oni zahtijevaju raspisivanje vanrednih izbora i pravdu za sve privedene i uhapšene kolege. Njihova borba postala je simbol otpora protiv represivnog sistema koji ne prezaje ni od čega da uguši glas mladih.
Haos na ulicama ili glas naroda?
Dok jedni proteste vide kao neophodan otpor protiv nepravde i zloupotrebe vlasti, drugi ih nazivaju haosom i remetilačkim faktorom koji ugrožava svakodnevni život građana. Saobraćajne blokade, gužve i sukobi sa policijom izazivaju podijeljena mišljenja u javnosti.
Ali jedno je sigurno – studenti i građani koji protestuju neće stati dok ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi. A dok se Beograd bori sa blokadama i protestima, cijela Srbija gleda i pita se: gdje će ovo sve završiti?
Zaključak
Ovi protesti nisu samo borba za prava studenata, već i za pravdu, poštivanje zakona i osnovnih ljudskih prava u Srbiji. Dok vlast i policija nastavljaju sa represijom, studenti i građani ne odustaju od svojih zahtjeva. Mentalno zdravlje nacije je na kušnji, a ulice Beograda su postale bojno polje između sistema i mladih koji traže promjene.
Ako imate svoje mišljenje o ovim protestima, ili ste možda zaglavili u saobraćaju zbog blokada, slobodno bacite komentar. Ko zna, možda baš vaša priča razbije led i pokrene pravu debatu!