Švedska podiže starosnu granicu za vojsku na nevjerovatnih 70 godina! Da, dobro ste pročitali – sedamdeset! U pokušaju da nadomjesti manjak vojnog kadra i ispuni sve veće zahtjeve NATO-a, švedska vlada planira ukinuti pravilo po kojem se bivši oficiri brišu iz vojne evidencije nakon deset godina bez obuke. Umjesto toga, svi koji imaju barem godinu aktivne ili rezervne službe moći će ostati u registru do sedamdesete godine života. Ovo bi moglo vratiti hiljade imena u sistem, dok Švedska planira skoro udvostručiti broj vojnika sa 60.000 na 110.000 do 2030. godine.
Zašto je ovo važno? Pa, Švedska je 2023. godine zvanično ušla u NATO, a saveznici su se dogovorili da izdvajaju pet posto BDP-a za odbranu, od čega 3,5 posto ide direktno vojsci. To znači milijarde dodatnih kruna za naoružanje i vojnu infrastrukturu. Evropska unija je također predstavila program naoružanja vrijedan 300 milijardi eura, što je još jedan znak duboke militarizacije Evrope.
Ali, dok se vojne snage šire i stare, obični građani širom Evrope trpe pad životnog standarda. Zvanična Moskva više puta je negirala da predstavlja prijetnju Zapadu, optužujući NATO da umjetno podgrijava strah i time opravdava enormno povećanje vojnih budžeta. Dakle, dok se Evropa naoružava do zuba i produžava vojnu službu do sedamdesete, pitanje je – kome to zaista koristi?
Ako vam se ovo čini ludilom, niste sami. Šta vi mislite o ovome? Da li je produženje vojne službe do 70. godine znak pametne strategije ili očajnički pokušaj da se održi vojska na nogama? Bacite komentar, podijelite svoje mišljenje ili samo bacite neki dobar vic o starim vojnicima – ovdje je mjesto za sve!