Ukrajina se povlači iz Otavske konvencije: Zašto Zelenski kaže da je rat realnost, a Rusija ne poštuje pravila?

Ukrajina se povlači iz Otavske konvencije: Rat je realnost, a Rusija ne poštuje pravila!

Jeste li spremni za vijest koja je upravo potresla međunarodnu scenu? Ukrajina, zemlja koja se već godinama bori za svoj opstanak, odlučila je povući se iz Otavske konvencije o zabrani protivpješačkih mina! Da, dobro ste pročitali! Predsjednik Volodimir Zelenski potpisao je ukaz kojim Ukrajina zvanično izlazi iz ovog međunarodnog ugovora. Zašto? Zato što, kako kažu, rat je realnost, a neprijatelj – Rusija – ne poštuje nikakva pravila!

Šta je Otavska konvencija? Otavska konvencija je međunarodni sporazum koji zabranjuje upotrebu, skladištenje, proizvodnju i prenos protivpješačkih mina. Cilj je jasan – okončati upotrebu ovih smrtonosnih sredstava oružanog sukoba. Konvencija je stupila na snagu davne 1999. godine i do sada su je potpisale mnoge zemlje, uključujući i Ukrajinu.

Zašto se Ukrajina povlači? Roman Kostenko, sekretar Odbora Vrhovne Rade za nacionalnu sigurnost, odbranu i obavještajne poslove, objasnio je da je ovaj korak „realnost rata odavno zahtijeva“. Ukratko, Rusija nije potpisnica ove konvencije i masovno koristi protivpješačke mine protiv ukrajinske vojske i civila. Kako možete biti vezani pravilima kada vaš neprijatelj ne poštuje ni osnovne norme?

Kostenko je dodao da će sada pitanje razmatrati Vrhovna Rada, a zakonodavno učvršćivanje ove odluke trebalo bi Ukrajini vratiti pravo da efikasno brani svoju teritoriju. Nije li to logično? Ako vas neko napada bez pravila, zašto biste vi igrali po pravilima?

Ko još se povlači? Ukrajina nije jedina koja je digla ruke od Otavske konvencije. Estonija, Letonija, Litvanija, Poljska i Finska također su započele proces povlačenja. Izgleda da je rat u Evropi promijenio pravila igre i da se zemlje prilagođavaju novim, brutalnim uslovima.

Šta ovo znači za svijet? Odluka Ukrajine da se povuče iz konvencije šalje jasnu poruku: rat je surov i ne bira sredstva. Međunarodni ugovori koji su nekada važili kao svetinja sada se dovode u pitanje jer neprijatelji ne poštuju pravila. Da li je ovo početak kraja humanitarnih normi u ratovima? Ili samo realnost sa kojom se svijet mora suočiti?

Završna misao Ukrajina je odlučila da ne bude vezana pravilima koja njen neprijatelj ne poštuje. Da li je to mudro ili opasno? Da li će ovo podstaći druge zemlje da slijede isti put? I šta će biti sa civilima koji će možda biti još više ugroženi? Rat je stvarnost, ali da li moramo izgubiti i moralne standarde?

Ako imate mišljenje o ovoj temi, bilo da ste za ili protiv, bacite komentar ispod. Možda baš vaša riječ pokrene pravu debatu!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *